< sekcia Kultúra

FOTO: Kremnické gagy otvorila prezidentka akadémie humoru E. Holubová

Na snímke prezidentka Akadémie humoru, česká herečka Eva Holubová počas otvorenia 39. ročníka európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v Kremnici 23. augusta 2019. Foto: TASR Michal Svítok

Návštevníkov čaká počas troch dní viac ako sedem desiatok vystúpení. Gagy budú tento rok ovládať ženy, podtitul tohto ročníka znie Ženy v humore, humor v ženách.

Kremnica 23. augusta (TASR) - Stredoslovenské banské mesto Kremnica sa na tri dni stalo centrom európskeho humoru. V piatok popoludní otvorila 39. ročník tohto atraktívneho podujatia prezidentka Akadémie humoru, známa česká herečka Eva Holubová. Návštevníkov čaká počas troch dní viac ako sedem desiatok vystúpení. Gagy budú tento rok ovládať ženy, podtitul tohto ročníka znie Ženy v humore, humor v ženách.

„Vy máte teraz pani prezidentku, ktorú sme si aj my privlastnili. Síce nemôže o nás rozhodovať, ale zase máme byť na koho hrdí. Naši prezidenti, zvlášť ten posledný, sú zase lepší 'gagemani'. Spomeňme scénku, keď bol náš na návšteve u britskej kráľovnej. Ale ja som si vzala prezidenta, na ktorého hrdá som, a ktorý tu patrí dvojnásobne. Václav Havel totiž napísal esej Anatómia gagu. Tiež som rada, že je to európsky festival, pretože som 'čecho-slováčka', 'slovenko-češka', ale celou bytosťou som Európanka. Som veľmi rada, že tu s vami budem,“ povedala pri otvorení Eva Holubová.

Snímka z otvorenia 39. ročníka európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v Kremnici 23. augusta 2019.
Foto: TASR Michal Svítok


Po otvorení festivalu nasledovala výstava karikatúr. V rámci hesla tohto ročníka vystavuje svoje práce pätica žien, maliarka a ilustrátorka Cristina Sampaio z Portugalska, karikaturistka a dizajnérka Dokhshid Ghodratipour z Iránu, animátorka a ilustrátorka Elodie Maréchal z Francúzska, grafička Ivana Valocká z Českej republiky a domáca ilustrátorka a karikaturistka Daniela Zacharová-Jarunková. Karikatúra je síce doménou mužov, veď na sto karikaturistov pripadajú dve – tri ženy. Kvalita ich tvorby však patrí k tomu najlepšiemu, čo v tejto oblasti vzniká. Súčasťou vernisáže je aj tradičná dražba čistého hárku papiera. Víťazný dražiteľ získa originálne dielo, pretože svoje návrhy mu priamo na tento hárok pred jeho očami nakreslili prítomné výtvarníčky aj výtvarníci.

Festival má za sebou aj prvé vystúpenie 'na ulici'. Postarala sa oň Belgičanka Marie-Anne Dircks, umeleckým menom Fleur. Tá prišla do Kremnice s predstavením na veľkej trojkolke. Pri tejto dámskej jazde jej asistujú modrá a zelená marioneta. Fleur balansovala, tancovala a predvádzala pouličný humor na chodúľoch.

„Pred tromi rokmi to bol iba nápad, dnes je to realita, aby hlavnou programovou linkou boli dámy, ženy v humore, humor v ženách. Nebolo to jednoduché, ale podarilo sa. Dramaturgia je jednoducho ženská, prídu dámy aj z krajín, ktoré na festivale ešte zastúpenie nemali, Japonsko, Argentína či Irán,“ povedal pre TASR producent festivalu Pavol Kelley.

Nad európskym festivalom humoru a satiry Kremnické gagy prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová.


V kremnickej Uličke slávnych nosov pribudol reliéf Magdy PavelekovejV kremnickej Uličke slávnych nosov pribudol v piatok podvečer reliéf Magdy Pavelekovej (1931 - 2015). Odhalenie umeleckého reliéfu je jednou z milých udalostí v rámci Európskeho festivalu humoru a satiry, ktorého 39. ročník hostí Kremnica od 23. do 25. augusta.

Snímka nového umelckéhý reliéfu Magdy Pavelekovej počas 39. ročníka európskeho festivalu humoru a satiry Kremnické gagy v Kremnici, 23. augusta 2019.
Foto: TASR Michal Svítok


„Herečka, moderátorka a zabávačka Magda Paveleková mala šestnásť, keď ju Andrej Bagar prijal do vtedy vznikajúceho Krajového divadla v Nitre (dnešné Divadlo Andreja Bagara). Strávila tu šestnásť sezón a počas nich naštudovala 70 inscenácií a odohrala 2630 predstavení. V roku 1965 sa presunula do Bratislavy a začala vystupovať v Tatra revue, kde mohla zúročiť bohaté nitrianske skúsenosti a stala sa z nej muzikálová hviezda. Vo februári 1970 však ministerstvo kultúry Tatra revue zrušilo a Magde Pavelekovej trvalo viac než rok, kým sa jej podarilo zamestnať sa na Novej scéne. Tomuto divadlu zostala verná celých 42 rokov, za ten čas stvárnila desiatky postáv svetového aj domáceho repertoáru a presadila sa nielen ako výborná komediálna herečka, ale aj ako predstaviteľka tragikomických a neraz aj dramatických polôh. Diváci si ju pamätajú aj z filmov a televíznych inscenácií a relácií. Jej nezameniteľný hlas bude už navždy spojený s rozhlasovou zábavou alebo napríklad aj s animovaným seriálom Miazgovci. Ani v pokročilom veku neprestala byť aktívna a divákov vždy nanovo udivovala svojou zdanlivo nevyčerpateľnou energiou a temperamentom. V tomto ohľade sa až legendárnou stala jej matka predstavená z muzikálu Mníšky, ktorý roky hrávala na scéne bratislavského Teatra Wüstenrot. Vďaka svojmu nezameniteľnému humoru a schopnosti uťahovať si sama zo seba a svojich nedostatkov má 'pani Majda' svoje miesto medzi najlepšími hercami a humoristami už dávno vyhradené,“ uviedli pre odhalení organizátori festivalu.

Prvým v uličke bol v roku 2004 nos Júliusa Satinského, po ňom v ďalších rokoch pribudli herec a hudobník Jaroslav Filip, humorista Stanislav Radič, ilustrátor Viktor Kubal, zakladateľ skupiny Lojzo Marián Kochanský, dvojica členov Radošinského naivného divadla Katarína Kolníková a Ján Melkovič, herec František Dibarbora, bábkoherec Anton Anderle, satirik Ľudo Tatran, herec Jozef Kroner, humorista a spisovateľ Ján Kalin, herec Marián Zednikovič, televízny a filmový režisér Ján Roháč, divadelný režisér a dramatik Peter Scherhaufer, zakladateľ moderného slovenského kresleného humoru a komiksu Jozef Babušek, ilustrátor a výtvarník Svetozár Mydlo, spisovateľ a humorista Kornel Földvári, v roku 2017 ilustrátor Ján Schuster a v roku 2018 slávna herecká dvojica pražského Osvobozeného divadla Jiří Voskovec a Jan Werich.