Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. máj 2024Meniny má Želmíra
< sekcia Kultúra

Čitateľskú anketu Kniha roka 2013 vyhral román Jozefa Banáša Kód 1

Jozef Banáš a jeho román Kód 1 cenou v kategórii Top cena Panta Rhei. Foto: TASR/Michal Svítok

Úspešný knižný titul má na konte už tretie ocenenie.

Bratislava 23. apríla (TASR) - Spisovateľ Jozef Banáš zaznamenal ďalší úspech so svojím románom Kód 1, ktorý vyšiel minulý rok v polovici septembra vo vydavateľstve Ikar. Úspešný knižný titul má na konte už tretie ocenenie, stal sa Knihou roka 2013 v hlasovaní čitateľov dvojtýždenníka o nových knihách Knižná revue, ktorý vydáva Literárne informačné centrum. Laureátov 23. ročníka tejto populárnej čitateľskej ankety dnes vyhlásili v bratislavskom divadle Malá scéna STU. Druhé miesto získal Marián Hatala za zbierku intímnej lyriky ĽúbOstnato z vydavateľstva Trio Publishing, tretie miesto patrí Ladislavovi Drugovi a jeho Úvodu do dejín astronómie (vydavateľstvo Slovenskej ústrednej hvezdárne), na štvrtom mieste sú Bastardi v politike Leopolda Moravčíka (Perfekt), na piatom Pavol Rankov s knihou Na druhej strane (Artforum).

Ocenený spisovateľ Jozef Banáš v rozhovore pre TASR neskrýval dojatie. Napokon anketu prestížnej Knižnej revue vyhral po druhý raz. "Hovoria, že som dostal najviac hlasov v histórii celej ankety. Čitatelia, ktorí mi hlasy poslali, sú pre mňa jedna obrovská porota. Mám z toho ohromnú radosť, pretože to nie je len taký formálny prejav, to je už naozaj istý vzťah. Teším sa z toho," uviedol autor, ktorému k víťazstvu v ankete zrejme pomohol aj rekordný počet besied, ktoré absolvoval s čitateľmi. Banáš sa s nimi stretol od publikovania románu (12.9.) do konca minulého roka 65-krát. "Toto je skoro s istotou najväčší dôvod, prečo som dostal toľko hlasov. Ľudia si veľmi vážia, že za nimi autor príde a ja s nimi rád komunikujem. Rád počúvam názory, či už sú pozitívne alebo kritické," dodal.

V kategórii Debut roka 2013 prvenstvo získala Ivana Gibová za prvotinu Usadenina (vydavateľstvo Marenčin PT), druhá pozícia patrí Martinovi Chudíkovi za básnickú zbierku Ukryté v dotykoch (vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov), tretia knihe Krehké invencie (Perfekt) autorskej dvojice Zuzany Vrábelovej a Veroniky Rusňákovej. Na štvrtom mieste je Matej Rudinský s poviedkovou knihou Nylonový svet (Ikar) a piate miesto patrí Kristíne Falťanovej a romantickému románu Modlitba za hriech (Artis Omnis).

Vydavateľstvo 2013

Prvenstvo v kategórii Vydavateľstvo roka 2013 si odniesol Slovart, na druhej priečke skončil Ikar, tretie je vydavateľstvo Perfekt, na štvrtom mieste DAXE a na piatom skončilo vydavateľstvo Lúč. "Je to vždy milé byť ocenený, špeciálne byť ocenený čitateľmi a ľuďmi, ktorí majú knihy radi. Vyšlo veľmi veľa kníh, ktoré dopadli lepšie, než sme si mysleli," povedal pre TASR riaditeľ Vydavateľstva roka 2013 Juraj Heger. Na margo kníh, ktoré čitateľom dodal Slovart v minulom roku, doplnil: "Máme veľkú radosť, že sa predávajú knihy ako Listy Oľge od Satinského až po knihy, ktoré sa predávali naozaj veľmi dobre - naďalej Dominik Dán, Maxim E. Matkin, Inventúra Andyho Hryca. To boli všetko knihy, ktoré si našli veľké množstvo čitateľov a ktoré verím, že bolo fajn, že vyšli. Na druhej strane stále sa snažíme vydávať knihy o našej histórii a kultúre, ktoré snáď pripomenú aj v budúcnosti, niečo o tom, čo sme dnes robili a čo sme si mysleli."

Kniha roka je čitateľská súťaž Knižnej revue, krytá ochrannou známkou, ktorú dvojtýždenník organizuje v spolupráci so Združením vydavateľov a kníhkupcov SR. Slávnostné vyhlásenie výsledkov sa koná každoročne pri príležitosti Svetového dňa knihy a autorských práv (23.4.). V najstaršej knižnej ankete na Slovensku hlasujú čitatelia prostredníctvom anketových lístkov uverejňovaných v každom čísle Knižnej revue. Anketa má tri kategórie – kniha roka, debut roka a vydavateľstvo roka. V minulosti titul kniha roka získali Nekonečné horizonty kardinála Korca (2011) z vydavateľstva Perfekt autora Mariána Gavendu, v roku 2010 získala ocenenie publikácia Dóm. Katedrála sv. Martina v Bratislave autorov Jozefa Haľka a Štefana Komorného, v roku 2009 román Klimtov bozk Borisa Filana. V roku 2008 si toto ocenenie odniesol Jozef Banáš za román Zóna nadšenia.