< sekcia Kultúra

Divadlo Aréna otvára v novej inscenácii tému alkoholizmu

Na snímke zľava herci Gregor Hološka (Hedviga), Ondrej Antálek (Constance), Ján Jackuliak (Marion) a Peter Trník (Irma) počas verejnej generálky komédie dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova Na mol v divadle Aréna 4. októbra 2019 v Bratislave. Foto: TASR Dano Veselský

Zaujímavosťou predstavenia je čisto mužské herecké obsadenie štyroch hlavných ženských postáv.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Divadlo Aréna v Bratislave uvedie 7. októbra premiéru inscenácie Na mol z pera dánskych autorov Thomasa Vinterberga a Mogensa Rukova. TASR o tom informoval Ján Lukáč z Divadla Aréna.Po úspešných hrách, ktoré sa zaoberali témami fyzického znevýhodnenia mužov a ženskou sexualitou, prichádza režisér Juraj Bielik v inscenácii s ďalšou tabuizovanou témou, ktorou je alkoholizmus. Hra prináša príbeh starších dám, ktoré svoju samotu a nudu zapíjajú pohárikmi alkoholu. Štyri postaršie kamarátky sa rozprávajú, spievajú, tancujú a oddávajú alkoholu, až kým ich zábavu naruší nečakaný príchod syna jednej z nich. Dramatická zápletka prichádza s podmienkou, v ktorej syn mame oznámi, že buď prestane s alkoholom, alebo už nikdy neuvidí jeho a vnúčatá.

Zaujímavosťou predstavenia je čisto mužské herecké obsadenie štyroch hlavných ženských postáv. "Nie je to nič nové, muži hrali ženy už v antickom Grécku alebo v renesančnom Anglicku. Samozrejme, existovali rôzne sociálne problémy, prečo nemohli ženy hrať divadlo, ale myslím si, že jeden z dôvod je tiež, že to prináša nový pohľad. Ak hrá žena muža, alebo muž ženu, môže to priniesť iný pohľad na vec, a to bolo naším cieľom," vysvetlil Bielik.

Režisér Bielik obsadenie hercov Gregora Hološku, Petra Trníka, Jána Jackuliaka a Ondreja Antálka odôvodnil tiež ako spôsob, ktorým chceli ideu alkoholizmu odpútať od jeho predstaviteľov v hre. Tými sú práve ženy. "To nie je hra o ženskom alkoholizme. To je hra o alkoholizme, a aj preto výmena pohlaví mala tú tému akoby zovšeobecniť," uviedol Bielik. Jedinú mužskú postavu inscenácie si zahrá Matúš Kvietik.