Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Kultúra

Na scénu Opery SND sa opäť vracia Mozartov Don Giovanni

Slovenské národné divadlo SND, archívna snímka. Foto: TASR – Jakub Kotian

V hlavnej úlohe vychýreného zvodcu Dona Giovanniho sa predstaví basbarytonista Boris Prýgl.

Bratislava 7. marca (TASR) - Na scénu Slovenského národného divadla (SND) sa v utorok 8. marca opäť vráti Don Giovanni, inscenácia opery W. A. Mozarta v réžii divadelného mága Jozefa Bednárika. "V repertoári zastáva čestné miesto od roku 2001," uviedla pre TASR tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková. Upozornila, že postavy Dona Giovanniho a jeho sluhu Leporella stvárnia dvaja mladí operní sólisti, ktorí sa presadzujú na prestížnych pódiách.

V hlavnej úlohe vychýreného zvodcu Dona Giovanniho sa predstaví basbarytonista Boris Prýgl. "Ako absolvent Vysokej školy múzických umení získal svoje prvé javiskové skúsenosti práve v Opere SND. Do povedomia širšej verejnosti sa jeho meno dostalo po tom, čo sa v roku 2017 stal finalistom medzinárodných speváckych súťaží Belvedere a Operalia Plácida Dominga," priblížila Pažítková umelca, ktorý v roku 2019 získal Cenu riaditeľa Viedenskej štátnej opery Dominiqua Meyera v súťaži Stella Maris International Vocal Competition.

Sólista Viedenskej štátnej opery, basista Peter Kellner naštudoval v spomínanej opere tri postavy – vie byť Donom Giovannim, Leporellom i Masettom. "V utorok ho uvidíme v úlohe Leporella, postave, ktorej okrem svojho skvelého speváckeho stvárnenia vdýchne aj jemu vlastnú divadelnú hravosť," avizuje SND účinkovanie Petra Kellnera, ktorý po absolvovaní Konzervatória v Košiciach študoval na Mozarteu v Salzburgu a neskôr na univerzite v rakúskom Grazi, kde sa v tamojšej opere stal sólistom v roku 2015. Od divadelnej sezóny 2018/2019 je sólistom Viedenskej štátnej opery, na doskách ktorej už stvárnil 12 postáv. Kellner je žiadaným hosťom na mnohých svetových scénach, účinkoval na festivale v Salzburgu, Covent Garden v Londýne, spolupracoval s Viedenskými filharmonikmi či Liverpool Philharmonic. V januári hosťoval v Metropolitnej opere v New Yorku v sérii predstavení ako Colline v Pucciniho Bohéme.

O svojom hudobnom i hereckom talente presvedčia priaznivcov opery 8. marca okrem operných hostí i sólisti operného súboru SND. Pod taktovkou Ondreja Olosa stvárni Donnu Annu Mariana Sajko, Donnu Elvíru Eva Hornyáková, Donna Ottavia Martin Gyimesi, Komtúra Jozef Benci, Masetta Martin Mikuš a Zerlinu Jana Juríčková.