Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Kultúra

Projekt Pianorth predstaví málo prebádanú severskú hudbu

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Festival bude 16. mája pokračovať predstavením panteónu škandinávskych skladateľov na klavírnom koncerte študentov Katedry klávesových nástrojov HTF VŠMU.

Bratislava 10. mája (TASR) - Málo prebádanú severskú hudbu predstaví pilotný ročník projektu Pianorth. Festival severskej hudby sa uskutoční 14. až 17. mája v koncertnej sieni Dvorana na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) a v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Podujatie venované klavírnej a organovej hudbe severských krajín je projektom Katedry klávesových nástrojov Hudobnej a tanečnej fakulty (HTF) VŠMU.

Sériu koncertov budú sprevádzať klavírne majstrovské kurzy. Tie ponúkne študentom uznávaný švédsky pódiový klavirista, skladateľ a pedagóg na Kráľovskej dánskej akadémii v Kodani Niklas Sivelöv v úvode festivalu. Návštevníci sa môžu tešiť aj na umelcov klavírny recitál s dielami Johanna Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena, Alexandra Nikolajeviča Skrjabina a Niklasa Sivelöva.

Festival bude 16. mája pokračovať predstavením panteónu škandinávskych skladateľov na klavírnom koncerte študentov Katedry klávesových nástrojov HTF VŠMU.

Vo finále projektu Pianorth sa 17. mája predstavia súrodenci Daniel a Kristína Gabčovci, ktorí v Katedrále sv. Martina v Bratislave odhalia svet severskej organovej hudby 20. storočia. "Na koncerte premiérovo odznie aj kompozícia inšpirovaná básňou dánskeho dramatika Johannesa Ewalda od hudobného skladateľa a brata organistov Ľuboša Gabča, ktorý toto dielo skomponoval špeciálne pre túto udalosť," avizujú organizátori.

Rezervácia bezplatných vstupov na koncert je na info-htf@vsmu.sk.