Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Kultúra

Slovenská národná galéria otvára výstavu o umení secesie na Ukrajine

Na snímke vystavené exponáty z výstavy pod názvom V oku búrky - Umenie secesie na Ukrajine v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG) 20. júna 2024 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar

Výstavný projekt sa koná v spolupráci s Belvedere Galerie vo Viedni, Národnou galériou v Sofii, Národným múzeom umenia Ukrajiny a ďalšími ukrajinskými zbierkotvornými inštitúciami.

Bratislava 20. júna (TASR) - Slovenská národná galéria (SNG) otvorí v sobotu (22. 6.) okrem troch nových dlhodobých expozícií aj putovnú medzinárodnú výstavu diel ukrajinskej secesie. Výstavný projekt "V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine" doputoval do Bratislavy z viedenskej Galérie Belvedér a v septembri bude pokračovať do bulharskej Sofie. Predstavuje približne 60 diel z umenia secesie, ktorá kulminovala v Európe okolo roku 1900 a zasiahla aj výtvarnú scénu územia dnešnej Ukrajiny.

"Ukazujeme veľmi silnú vrstvu secesného umenia súvisiaceho s dejinami umenia Ukrajiny, sú to veľmi silné diela," uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii kurátorka Katarína Beňová k výstavnému projektu, ktorým podľa jej slov SNG preukazuje symbolické gesto našim východným susedom.

Galéria pripomína, že v strednej Európe bola dôležitým centrom secesného umenia Viedeň, na čele s vplyvnou osobnosťou - Gustavom Klimtom, významné bolo aj prostredie Krakova. Vo viacerých centrách sa secesia, tzv. posledný veľký medzinárodný štýl, prejavila v kontexte národných špecifík. "Na Ukrajine, podobne ako aj v iných krajinách, sa vývoj novej národnej školy zhodoval so znovuobjavením ľudového umenia, s organizovaním dielní úžitkového umenia vo vidieckych oblastiach a s objavom tvorby umelcov spojených s týmto prostredím," pripomína galéria a dodáva, že okrem snahy o vytvorenie osobitého národného vizuálneho jazyka sa niektorí umelci zaujímali o vysoko personalizovaný symbolistický štýl, ktorý bol často ovplyvnený filozofickými trendmi.

Výstavný projekt sa koná v spolupráci s Belvedere Galerie vo Viedni, Národnou galériou v Sofii, Národným múzeom umenia Ukrajiny a ďalšími ukrajinskými zbierkotvornými inštitúciami. Projekt vznikol ako iniciatíva Thyssen-Bornemisza Museo Nacional v Madride na vyjadrenie podpory Ukrajine a v snahe ochrániť jej umelecké diela pred ruskou inváziou. Výstava v SNG je iniciovaná zo strany Belvedere Galerie vo Viedni.