Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. apríl 2023Meniny má Hugo
< sekcia Kultúra

VIDEO: Košická galéria ponúka výstavu sochárskych diel z jej zbierky

Vo Východoslovenskej galérii (VSG) v Košiciach otvorili výstavu Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke VSG. Košice, 25. júna 2020. Foto: TASR - František Iván

Sochárska výstava je zároveň vyvrcholením odborného programu pred prípravou expozície na rok 2022, kedy galéria oslávi 70. výročie svojho založenia.

Košice 25. júna (TASR) – Spolu 211 diel od takmer 50 autorov ponúka výstava Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke Východoslovenskej galérie (VSG) v Košiciach. Jej ambíciou je prezentovať široký záber sochárskeho média od tradičných foriem po konceptuálne sochárstvo, objekt a inštaláciu.Ide o reprezentatívny výber sochárskych diel, ktoré v zbierke máme. Táto výstava sa špecifikuje na konkrétne médium, teda je to výtvarný druh sochárstva, a návštevníkom ponúka zaujímavý prehľad toho, ako sa sochárstvo vyvíjalo,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii kurátor výstavy Miroslav Kleban. Podľa jeho slov ide o pohľad reálneho stvárnenia konkrétnej fyzickej podoby ľudí až po abstraktné tvary zvýraznené kresbami. Na výstave sú okrem iných zastúpené diela autorov ako napríklad Arpád Račko, Vojtech Löffler, Ján Mathé, Peter Sceranka, František Klimkovič či Maria Bartuszová.

Význam sochárskej zbierky VSG ako umeleckej produkcie spočíva vo väzbách na kontext mesta a regiónu. Ako galéria pripomína, Košice majú bohatú sochársku tradíciu. Ďalším dôležitým gestom v kontexte sochárskej výstavy je podľa VSG dôraz na jej expozičné riešenie, teda architektúru výstavy. Tú realizoval slovenský vizuálny umelec Matej Gavula, ktorý pre výstavu vytvoril sériu platforiem. Ako pre TASR spresnila riaditeľka VSG Dorota Kenderová, sochárske diela tak nie sú umiestnené na podstavcoch. „Pracujeme aj s choreografiou ľudského tela. Ako sa pohybujete po výstave, vnímate tie sochy zo všetkých strán - dokonca aj zvrchu. Človek si málokedy uvedomí, že tú sochu nikdy nevidí zvrchu alebo zozadu,“ povedala. Pri exponátoch zároveň nie sú priamo umiestnené popisy, diela sú očíslované a návštevník si ich vyhľadá prostredníctvom mapy.

Sochárska výstava je zároveň vyvrcholením odborného programu pred prípravou expozície na rok 2022, kedy galéria oslávi 70. výročie svojho založenia. Výstavu Telo, forma a gesto – sochárstvo v zbierke VSG si môžu návštevníci pozrieť v jej priestoroch na Hlavnej ulici v Košiciach do 31. januára 2021.