Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 22. jún 2024Meniny má Paulína
< sekcia Kultúra

Lipa vydáva CD Podobnosť čisto náhodná, uvedie ho na jazzových dňoch

Peter Lipa Foto: Picasa

Playlist albumu tvoria pesničky, ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za 35 rokov ich spoločnej tvorby.

Bratislava 19. októbra (TASR) – V piatok 20. októbra sa začína v Bratislave festival Bratislavské jazzové dni. V priebehu 43. ročníka tohto prestížneho podujatia predstaví Peter Lipa aj 2CD Podobnosť čisto náhodná.

Playlist albumu tvoria pesničky, ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za 35 rokov ich spoločnej tvorby. Okrem piesní z dvoch výsostne spoločných projektov Lipa spieva Lasicu a Návšteva po rokoch tam priaznivci nájdu aj staršie hity ako Balada o štyroch koňoch, Podobnosť čisto náhodná a Prosperita. Spolupráca týchto dvoch umelcov sa začala pri prvom albume Petra Lipu s názvom Neúprosné ráno, ktorý nahral v roku 1984.

Pre účely tohto projektu vznikli dve nové nahrávky. Podobnosť čisto náhodná (pôvodne Franckie and Johny) bola jednou z piesní, ktoré zažívali prvú slávu s T+R bandom v pivárni u Mamuta, kde ju priaznivci počúvali 15 rokov počas známych štvrtkových večerov. Sťahovaví vtáci nahral aktuálny Peter Lipa band špeciálne pre účely tohto LP v zložení Peter Lipa ml. (klávesy), Michal Šimko (basa), Michal Fedor (bicie) a Radovan Tariška (saxofón). Každá z 20 piesní má svoju vlastnú históriu. Mohli by sa k nim vyjadriť okrem autorov aj desiatky hudobníkov, ktorí svojimi výkonmi prispeli ku vzniku týchto nahrávok. V dvoch pesničkách - Music USA a Muž činu - sa predstaví aj Milan Lasica ako spevák v duete s Petrom Lipom.

Obal albumu namaľoval dlhoročný spolupracovník a priateľ oboch protagonistov Marek Ormandík. CD verzia je následným produktom vinylovej 2LP, ktorá vyšla v októbri minulého roku.

Informáciu pre TASR zaslala PR manažérka Katarína Ovseníková.