< sekcia Kultúra

Literárne informačné centrum uviedlo do života Slovník teórie médií

BSlovník sa zároveň venuje aj začiatkom výskumov verejnej mienky vo vzťahu k médiám a ich súčasnému stavu.

Bratislava 21. marca (TASR) – Literárne informačné centrum dnes uviedlo do života novú publikáciu, Slovník teórie médií. Svetlo sveta tak uzrelo dielo Petra Valčeka, ktoré zachytáva aktuálny stav výskumu médií a mediality od dvadsiatych rokov 20. storočia po súčasnosť. Slovník sa zároveň venuje aj začiatkom výskumov verejnej mienky vo vzťahu k médiám a ich súčasnému stavu.

Publikáciu predstavil na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave sám autor Peter Valček spolu s Ľuborom Hallonom z Národného osvetového centra, ktoré spolupracuje s Literárnym informačným centrom. "Nechcem robiť svetový prevrat vo vede o médiách. Dielo je mienené pre študentov a pripravenejších záujemcov o médiá vôbec," skonštatoval Valček.

Slovník nadväzuje na predchádzajúcu autorovu publikáciu, ktorou je Slovník literárnej teórie. Valček sa chce v najbližšej budúcnosti venovať písaniu učebníc pre študentov žurnalistiky a záujemcov o médiá.

"Bez mojej prózy sa svet zaobíde, ale takéto učebnice sú veci, ktoré jednoucho treba. Ako odborník viem, že na školách chýbajú," opísal. Práve preto sa snaží ísť ďalej takouto cestou. Hoci z dôb, keď sa venoval próze, má ešte niekoľko nedokončených projektov. "Aj by som ich rád dokončil, ale nie je to momentálne moja priorita," podotkol.

Ako Valček zhodnotil, súčasný stav médií na Slovensku má od ideálu ďaleko. "Ale zažili sme aj horšie obdobia. Ja som historicky zásadne optimista, vždy a vo všetkom," doplnil.

Peter Valček debutoval v roku 1987 dvoma novelami Levy benátske a Líška na sklonku leta. O dva roky na to vydal román Európska groteska a už pred cestopisnou novelou Savojský kríž, ktorá vyšla v roku 1998, publikoval literárnohistorickú monografiu Semiotický ostrov. Pochádza z Ivanky pri Dunaji, kde aj v súčasnosti tvorí.