Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 26. február 2024Meniny má Viktor
< sekcia Kultúra

Anasoft litera zúžila desiatku finalistov na päť

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jakub Kotian

Meno víťaza sa verejnosť dozvie počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční 19. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Bratislava 3. septembra (TASR) - Trinásty ročník literárnej ceny Anasoft litera priniesol zmenu v štatúte. Vo februári odborná porota z vyše 230 automaticky nominovaných titulov vybrala desiatku najzaujímavejších. "V pondelok ich však zúžila na päť, z ktorých aj vzíde laureát alebo laureátka aktuálneho ročníka," TASR informovala organizátorka Simona Fochlerová, ktorá si od užšieho výberu finalistov sľubuje konkrétnejšie predstavenie a reflektovanie stavu hodnotnej súčasnej slovenskej pôvodnej prozaickej literatúry.

"Na základe spätnej väzby viacerých členov porôt v posledných ročníkoch sme začali hľadať model, ktorý by najlepšie zodpovedal hodnotovo premenlivej a z roka na rok hustnúcej literárnej produkcii. Rozhodli sme sa pridať ešte jeden krok v hodnotení porotou, a tak poukázať aj na umelecko-hodnotové rozdiely v samotnej desiatke," vysvetlila s tým, že porota vybrala, ako aj v predchádzajúcich ročníkoch desať najlepších kníh zo zoznamu automaticky nominovaných titulov, ktorým sa literárna cena venuje po celý rok ako doteraz: "Pár dní pred vyhlásením laureáta ich zúžila na päť, akoby créme de la créme slovenskej prózy vydanej v roku 2017."

Aktuálna odborná porota v zložení literárny vedec Zoltán Rédey, prekladateľka, redaktorka a riaditeľka Literárneho informačného centra Miroslava Vallová, jazykovedkyňa a prekladateľka Lucia Molnár Satinská, literárny kritik a redaktor Derek Rebro, literárny kritik, publicista a prekladateľ Patrik Oriešek vybrali z pôvodnej desiatky týchto päť finalistov a diela Etela Farkašová (Scenár), Daniel Majling (Ruzká klazika), Mária Modrovich (Flešbek), Vanda Rozenbergová (Muž z jamy a deti z lásky) a Pavel Vilikovský (Krásna strojvodkyňa, krutá vojvodkyňa).

Meno víťaza sa verejnosť dozvie počas slávnostného ceremoniálu, ktorý sa uskutoční 19. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave.