Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. november 2023Meniny má Vratko
< sekcia Kultúra

Držiteľkou Zlatej Vlny 2020 sa stala poetka Eva Luka

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Eva Luka, vlastným menom Eva Lukáčová, vyštudovala prekladateľstvo-tlmočníctvo, jazyky angličtina, japončina.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Držiteľkou národnej ceny za poéziu Zlatá Vlna 2020 sa stala Eva Luka. Ocenenie získala za zbierku Jazver, ktorá vyšla v roku 2019 vo vydavateľstve Modrý Peter. Víťazku 2. ročníka ocenenia vyhlásili vo štvrtok 8. októbra na medzinárodnom literárnom festivale Novotvar 2020 v bratislavskom Pistoriho paláci. TASR o tom informovala PR manažérka Eva Vozárová.

Porota, ktorú tvorili zástupcovia slovenskej literárnej kritiky - Derek Rebro, Jaroslav Šrank a Eva Urbanová, sa rozhodla spomedzi piatich nominovaných kníh oceniť zbierku Jazver, ktorá vyšla presne 20 rokov od vydania autorkinej prvej knihy. "Eva Luka je špecifická dominantným, takmer výlučným zameraním na privátno-intímny, ako už z názvu vyplýva, nočný, tmavý, zhusta aj temný vnútorný život, a zároveň sa vyznačuje schopnosťou živo aktualizovať artistno-rituálne funkcie básne," uviedla porota v hodnotení. Porotcovia vyzdvihli aj celkovú úroveň tohtoročných nominácií. "Videli sme pred sebou päť rôznych podôb súčasnej slovenskej lyriky – päť vyhranených autorov, autoriek, autorít," uviedli.

Popri víťaznej Eve Luke boli ďalšími finalistami Zlatej Vlny 2020, ktorú udeľujú Literárne informačné centrum, občianske združenia Vlna a Novotvar, autori a ich diela, ako Ľuboš Bendzák – Vlastná váha (Skalná ruža, 2019), Jana Bodnárová – Terče (Modrý Peter, 2019), Kamil Zbruž – Deň pri jazere (Vlna/Drewo a srd, 2019) a Ivona Pekárková – Lepšia verzia seba (Brak, 2019).

Eva Luka, vlastným menom Eva Lukáčová, vyštudovala prekladateľstvo-tlmočníctvo, jazyky angličtina, japončina. Postgraduálne študovala japonský jazyk a literatúru na Hokkaidskej univerzite v Sappore a neskôr aj klasickú a súčasnú japonskú literatúru na ósackej univerzite. Štúdium absolvovala doktorandskou prácou v japončine na tému Piesočná žena Kóba Abeho. Venuje sa tlmočeniu a prekladaniu z japončiny. Publikovať začala v literárnych časopisoch Romboid, Slovenské pohľady, Literárny týždenník, RAK a v zborníkoch Druhý dych, Kruh a Hlbokozelená žena. Za svoju poetickú tvorbu získala už v minulosti viacero ocenení v literárnych súťažiach.