Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Kultúra

Lúčnica oslavuje 75 rokov premiérovým galaprogramom aj knihou

Na archívnej snímke záber z choreografie Vitaj jar v rámci slávnostného galaprogramu Lúčnice. Foto: TASR - Michal Svítok

Umelecký súbor začal písať svoju históriu v roku 1948.

Bratislava 1. decembra (TASR) - Umelecký súbor Lúčnica oslavuje 75 rokov premiérovým galaprogramom Svetozár Stračina - "Počuť vôňu živého", ale aj vydaním knihy s názvom Fenomén Lúčnica.

Umelecký súbor začal písať svoju históriu v roku 1948. "Spoločným mottom bola nadšenie mladých študentov a študentiek, ktorých spájala úprimná snaha, obetavá práca a mladistvý elán," približuje generálny riaditeľ Lúčnice Pavol Pilař formovanie súboru, ktorý svoju umeleckú tvorbu prezentoval doma a na pódiách vyše 50 krajín všetkých kontinentov sveta. "Vďaka odvážnym, večne mladým takmer trom tisícom lúčničiarov a lúčničiarok stále podávame štafetu ďalej. Možno aj preto Lúčnicu nikdy neovplyvnila žiadna existenčná kríza," poznamenáva Pilař.

Po premiére nového programu Koločas v máji tohto roka a slávnostnom koncerte speváckeho zboru Lúčnice v Slovenskej filharmónii (SF) pripravil súbor výpravné predstavenie venované tvorbe Svetozára Stračinu. "Bol jednou z ústredných tvorivých osobností, ktoré pre Lúčnicu skomponovali množstvo skladieb, ako aj scénických programov. Jeho prvé stretnutia s Lúčnicou a profesorom Štefanom Nosáľom boli pre jeho tvorbu zlomové a určujúce v jeho ďalšom smerovaní," pripomína Pilař.

Na archívnej snímke slávnostné predstavenie Lúčnice.
Foto: TASR/Jakub Kotian


"Bolo nám neuveriteľnou cťou a zážitkom nahliadnuť, zacítiť a byť len na malú chvíľku opäť súčasťou Svetozára Stračinu - cez jeho myšlienky pocity, vízie a nápady k expresívnemu vyjadreniu nielen cez jeho geniálnu hudbu, ale aj slovo, kresbu, filozofiu a paralely vo filme či v tanci," hovorí Mikuláš Sivý, umelecký riaditeľ Lúčnice a režisér programu. Umelecký súbor v podaní viac ako 100 účinkujúcich v ňom prináša ikonické tance, veľké zborové scény aj známe filmové hudobné kompozície v sprievode 45-členného orchestra pod taktovkou Martina Leginusa.

Teleso dostáva k svojmu výročiu aj knižnú podobu. Knižná publikácia Fenomén Lúčnica vychádza v spolupráci s vydavateľstvom Slovart. "Je zrkadlom do duše Lúčnice a poklona tým, ktorí z nej vybrúsili diamant slovenského ľudového umenia," zhodnotil Imrich Béreš, predseda Nadácie Pro Lúčnica.

Premiéra a následné predstavenia jubilejného tanečného programu k 75. výročiu Lúčnice sa uskutočnia v Bratislave 9. decembra v Slovenskom národnom divadle (SND) a v Piešťanoch 7. decembra v Dome umenia. V budúcom roku budú v Prešove, Nitre, Trenčíne, Brne a Košiciach.