< sekcia Kultúra

Slovenská filharmónia mala v roku 2019 veľmi dobrú návštevnosť

Na snímke je generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie (SF) Marian Lapšanský. Foto: TASR Branislav Bibel

Sezóna 2019 bola úspešná aj v oblasti komorných koncertov, ktoré sa konajú v utorky v Malej sále SF.

Bratislava 15. júla (TASR) - Slovenská filharmónia (SF) mala v roku 2019 veľmi dobrú návštevnosť. Medzi jej najvýznamnejšie udalosti v minulom roku patrili slávnostné koncerty k 70. výročiu založenia inštitúcie. "Návštevnosť dosahovala 80 až 90 percent obsadenosti všetkých koncertných priestorov," povedal na stredajšom verejnom odpočte generálny riaditeľ SF Marian Lapšanský. Ďalej konštatoval, že umelecké telesá SF – Orchester Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a Slovenský komorný orchester mali náročný rok: "Veľmi náročný bol festival BHS, nielen preto, že bol jubilejný, ale aj svojou náplňou."

Koncertnú činnosť umeleckých telies SF zhrnul jej dramaturg Juraj Bubnáš, rok 2019 označil za veľmi šťastný na umelecké osobnosti. "Okrem šéfdirigenta Jamesa Judda sme tu privítali napríklad dirigentov Juna Märkla, Ralfa Weikerta, Alexandra Rahbariho, Georga Phelivaniana, Alana Buribayeva, Eivinda Gullberga Jensena," dodal a pripomenul tiež mená mnohých zahraničných sólistov, ktorí koncertovali pred slovenským publikom.

Orchester SF v roku 2019 reprezentoval slovenskú hudobnú kultúru na viacerých zahraničných zájazdoch. Spoločne so Slovenským filharmonickým zborom koncertovali v Ľubľane, ale aj v Ománe, Kolíne nad Rýnom, vo Švajčiarsku či v Rakúsku. V rámci koncertných zájazdov zavítali filharmonici aj do viacerých miest na Slovensku. Vlani realizovali tiež nahrávanie propagačného CD z diel slovenského skladateľa Štefana Németha-Šamorínskeho.

Sezóna 2019 bola úspešná aj v oblasti komorných koncertov, ktoré sa konajú v utorky v Malej sále SF. "Máme tam viacero cyklov, najobľúbenejší je cyklus Klavír a klaviristi, kde sa na celovečerných recitáloch predstavujú poprední umelci zo zahraničia," priblížila dramaturgička Markéta Štefková. Pripomenula tiež cyklus Hudobná mozaika, kde sa predstavujú súbory komornej hudby či nedeľné Organové koncerty a cyklus Stará hudba, v rámci ktorej dostávajú príležitosť popredné slovenské súbory.

Jubilejný 55. ročník Bratislavských hudobných slávností, ktorých "rezidenčným orchestrom" je SF, zhodnotila hlavná manažérka festivalu Izabela Pažítková. "Odznelo 23 koncertov, z toho mnohé boli vypredané. BHS navštívilo 11.500 poslucháčov, návštevnosť sa pohybovala na neuveriteľnej úrovni 96,35 percenta vypredanosti sály, čo je výborné číslo," uviedla s tým, že na tri koncerty mohli organizátori pod dohľadom poriadateľskej služby a hasičov pridať aj niekoľko platených stoličiek. Išlo o vystúpenia Orchestra Mariinského divadla, Viedenských filharmonikov a recitál lotyšskej divy Eliny Garanče.

Schválený rozpočet SF na rok 2019 bol vo výške 8.307.773 eur, z toho dotácia zo štátneho rozpočtu predstavovala sumu 7.713.183 eur. V priebehu roka bola dotácia rozpočtovými opatreniami zvýšená na 9.008.965 eur. Náklady celkom čerpala inštitúcia vo výške 12.265.358 a dosiahla výnosy 12.349.409 eur. "SF v roku 2019 mala kladný hospodársky výsledok 84.050 eur," informovala riaditeľka pre ekonomiku SF Darina Maxianová.