Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 11. december 2023Meniny má Hilda
< sekcia Kultúra

Marie Rottrová prichádza s kompiláciou Čas motýlů

Marie Rottrová Foto: TASR/Pavel Neubauer

Kompilácia ponúka dvadsať skladieb z rokov 1976 až 2001.

Bratislava 26. decembra (TASR) – Stálica českej hudobnej scény Marie Rottrová prichádza s kompiláciou Čas motýlů.

Album s podtitulom Marie Rottrová spieva texty Jaromíra Nohavicu na etikete vydavateľstva Supraphon ponúka dve desiatky piesní speváčky s textami tohoto známeho ostravského skladateľa, speváka a hudobníka. Prvý Nohavicov text v titulnej skladbe Čas motýlů naspievala Rottrová už v roku 1976.

Rodáčka z Ostravy v priloženom booklete uvádza: „Nahrávala som pesničky, na ktorých so mnou spolupracovali skvelí ostravskí muzikanti, skladatelia a textári. Jedným z nich bol na začiatku nie príliš známy Jarek Nohavica. Zamilovala som si jeho hlboké texty, ktoré obohacovali môj repertoár novými námetmi. Stali sa z nás kolegovia, kamaráti a ako sa hovorieva, sadli sme si. Mňa bavilo, ako píše a jeho bavilo, ako to spievam.“

Vždy som skladal pesničky hlavne pre seba. Ale písať texty pre Máriu, to bola veľká radosť. Ona vie, o čom spieva,“ dodáva k albumu v booklete Jaromír Nohavica.Kompilácia ponúka dvadsať skladieb z rokov 1976 až 2001. Sú nimi Lakomá, Jarní neděle v parku, Proč za mnou stále jdeš, Opuštěný dům, Když je mi nejhůře, Lhář, Muž a pes, Já a ty, Tak tohle je láska, Už se o nás ví, Tahitská dívka, Muž č.1, Buď mou naději, Čas motýlů, Ulice na závrati, Stín v záclonách, Dívka, která spí jen tak, Píseň o smutných kaprech, Čaje o páté a dvadsiatku uzatvára hit Lásko voníš deštěm.

Speváčka, skladateľka aj textárka Marie Rottrová (1941) vyrástla v hudobníckej rodine, otec bol varhaníkom, matka speváčkou. Po maturite sa zúčastnila talentovej súťaže v Ostrave (1960), kde skočila na štvrtom mieste. Dostala pozvánku do televízneho programu Poprvé před kamerou, kde zaspievala pieseň Rozmarné stvoření. Od roku 1961 spievala so skupinou Františka Trnku, neskôr s ostravským rozhlasovým orchestrom. Potom to boli skupiny Samuel a Majestic. Od roku 1969 spievala so skupinou Flamingo, ktorá od 70. rokov hrala pod názvom Plameňáci.

V roku 1972 vyšla prvá LP platňa Marie Rottrová. Mnohé jej pesničky sa stali hitmi, medzi nimi Řeka lásky, Lásko, To nic, Lásko voníš deštěm, Markéta, To mám tak ráda, Večerem zhýčkaná či Měli jsme se potkat dřív. Počas speváckej dráhy si vyslúžila pomenovanie ostravská Lady soul. V roku 2009 ju Akadémia populárnej hudby uviedla do Siene slávy. V októbri 2011 vyšla vo vydavateľstve Supraphon kolekcia s názvom Co mám, to dám, ktorá obsahuje 17 CD a jedno DVD z jej úspešnej speváckej dráhy.