< sekcia Kultúra

Matica slovenská je znepokojená logom Slovenskej národnej knižnice

Na snímke predseda Matice slovenskej Marián Tkáč. Foto: TASR - Martin Baumann

Slovenská národná knižnice odstránila zo svojho emblému štátny symbol a nahradila ho čierno-bielym logom s malými písmenkami s, n a veľkým písmenom K.

Martin 22. novembra (TASR) – Predsedníctvo Matice slovenskej (MS) je znepokojené, že Slovenská národná knižnice (SNK) odstránila zo svojho emblému štátny symbol a nahradila ho čierno-bielym logom s malými písmenkami s, n a veľkým písmenom K. TASR o tom informoval predseda MS Marián Tkáč.

SNK podľa neho bola v roku 2000 na základe zákona Národnej rady SR odčlenená z MS a stala sa z nej štátna inštitúcia. "Obraciame sa preto na SNK, aby vysvetlila slovenskej verejnosti motív svojho konania, keďže tento čin je z heraldického hľadiska neštandardným riešením a pretrháva historické korene medzi MS a SNK," uviedol Tkáč.

"V prvom rade nás teší, že si predsedníctvo MS po viac než siedmich mesiacoch všimlo nové logo SNK, ktoré začala používať od 1. apríla 2016. Je však zrejmé, že vyhláseniu nepredchádzala dôkladná analýza faktov. Preto považujeme za potrebné uviesť niektoré tvrdenia na pravú mieru," uviedla pre TASR hovorkyňa SNK Katarína Mažáriová.

Logo SNK podľa nej nikdy neobsahovalo "štátny symbol" ako ho definuje zákon o štátnych symboloch a ich používaní v platnom znení. "Teda štátny znak, štátnu vlajku, štátnu pečať či štátnu hymnu, a to v žiadnej z troch verzií loga, ktoré od svojho vzniku v roku 2000 SNK ako samostatná inštitúcia používala. Na vysvetlenie uvádzame, že dvojramenný kríž s pätou v tvare knihy, ktorý sa vyskytoval na predchádzajúcom logu SNK, nie je štátnym znakom. SNK ako štátna rozpočtová organizácia štátne symboly používa prísne v súlade s citovaným zákonom," doplnila hovorkyňa SNK.

Zdôraznila, že písmená S a N v novom logu nie sú malé, ale veľké, rovnako ako písmeno K v tvare otvorenej knihy. "Pokiaľ ide o symboliku aktuálneho loga SNK, odkazujeme predsedníctvo MS na tlačovú správu SNK k tejto príležitosti z 1. apríla 2016, zverejnenú na webovom sídle SNK," dodala Mažáriová.