< sekcia Kultúra

Matica slovenská priblíži ilustráciu národného umelca Martina Benku

Na archívnej snímke z 20. septembra 1968 národný umelec akademický maliar Martin Benka. Foto: TASR/Ján Valko

Diplomy s čierno-bielou ilustráciou národného umelca boli odovzdávané ako diplom MS svojim zakladajúcim členom.

Bratislava 11. januára (TASR) - Matica slovenská (MS) chce pri príležitosti 100. výročia obnovenia činnosti ustanovizne v roku 1919 priblížiť verejnosti ilustráciu Martina Benku. Diplomy s čierno-bielou ilustráciou národného umelca boli odovzdávané ako diplom MS svojim zakladajúcim členom. TASR o tom informovala jej hovorkyňa Veronika Matušková.

Riaditeľ Archívu MS Pavol Madura uviedol, že diplom vznikol z iniciatívy vtedajšieho matičného vedenia. "Dostali ho také zvučné mená, ako bol Jozef Cíger-Hronský, Pavol Országh Hviezdoslav, Štefan Krčméry, Ladislav Novomeský i samotný Martin Benka. Zo zahraničných mien to bol Robert William Seton-Watson alebo Tomáš Garrique Masaryk. Aj oni patrili k tisícke zakladajúcich členov Matice slovenskej v období prvej Československej republiky, čo znamenalo, že prispeli finančnou čiastkou 1000 korún českých na činnosť Matice slovenskej. Stať sa zakladajúcim členom takýmto spôsobom je možné aj v súčasnosti," priblížil.

Matica slovenská uchováva vo svojom špecializovanom verejnom archíve len pár takýchto originálov, ktoré spätne získala akvizičnou činnosťou. "Jeden z týchto diplomov je pre verejnosť vystavený v stálej expozícii Archívu MS v Dome Jozefa Cígera-Hronského v Martine. Určite si však Benkovo dielo zaslúži bližšie vedecké bádanie, pričom verím, že sa k tomu dostaneme už tento rok," doplnil Madura.

Matiční archivári sa v oblasti vedeckého výskumu budú v roku 2019 venovať vývoju členského hnutia a zhodnoteniu pôsobenia vyše tisícke miestnych odborov MS v prvej polovici 20. storočia. Matica chce prostredníctvom novodobej vyfarbenej verzie popularizovať svoje dejiny na celoštátnej úrovni aj v jednotlivých regiónoch Slovenska.