< sekcia Kultúra

Mediálny výbor parlamentu navrhne vláde urobiť finančný audit v RTVS

Na snímke predseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽaNO). Foto: TASR - Jaroslav Novák

Viaceré relácie RTVS sú podľa predsedu mediálneho výboru predražené, spomenul napríklad programy ako Zdravá maškrta, Folklorika či Nero a Seneca.

Bratislava 12. mája (TASR) - Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá bude informovať vládu SR a Ministerstvo kultúry (MK) SR o podozreniach z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami v RTVS a navrhne urobiť vo verejnoprávnom médiu finančný audit. Predseda výboru Kristián Čekovský (OĽaNO) to uviedol po utorkovom rokovaní výboru.

Čekovský na brífingu po rokovaní zopakoval svoje výhrady, ktoré priamo na výbore predložil generálnemu riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi. Vyčítal mu plytvanie pri hospodárení v súvislosti s nákladmi na výrobu programov. "V priebehu roka 2019 sa zvýšili o 5,8 milióna eur," spresnil Čekovský. Zároveň upozornil aj na to, že väčšiu časť prostriedkov čerpali externí dodávatelia.Viaceré relácie RTVS sú podľa predsedu mediálneho výboru predražené, spomenul napríklad programy ako Zdravá maškrta, Folklorika či Nero a Seneca, kde vidí i konflikt záujmov programového riaditeľa RTVS Mareka Ťapáka. Najvýraznejšiu kritiku namieril Čekovský k projektom Najväčší Slovák a DNA hrdina. "Dokumenty DNA hrdina predstavujú rovnako osoby ako v projekte Najväčší Slovák. Obe diela vyrába tá istá produkčná skupina. Za jeden 40-minútový diel dokumentu je vklad RTVS vyše 80.000 eur, pričom v priemere je koprodukčný vklad RTVS na dokumentárny film v závislosti na jeho rozsahu 12.000 až 24.000 eur," informoval.

Predseda parlamentného výboru tiež upozornil, že RTVS vo viacerých kritizovaných prípadoch nevyužíva centrálny register námetov, ktorý umožňuje vyselektovať programy s reálnym potenciálom vysokej sledovanosti. "Často ho obchádza, niekedy sa programy vyrábajú len na základe dohody vedenia RTVS a produkčných spoločností, čo vytvára podozrenie, že sa výroby prideľujú niektorým ľuďom,“ uviedol Čekovský. Spochybňuje aj vhodnosť uvažovať nad rebradingom, teda modifikáciou vizuálnej identity značky RTVS.Podľa Čekovského zlyhalo nielen vedenie RTVS, ale aj Rada RTVS ako dozorný orgán. Okrem návrhu vláde a rezortu kultúry vykonať finančný audit v RTVS preto do pléna NR SR predloží návrh uznesenia, že si dozorný orgán neplní svoje zákonné funkcie, najmä kontrolu hospodárnosti verejnoprávneho média. "Ak sa NR SR dvakrát v priebehu šiestich mesiacov uznesie na tom, že Rada si neplní svoje povinnosti, všetkých členov rady odvolá," dodal.