< sekcia Kultúra

Jeden z najznámejších dokumentaristov Michael Moore sa rozvádza

Michael Moore Foto: TASR/AP

Rodák z mesta Flint v štáte Michigan debutoval v roku 1989 filmom Roger and Me. Jeho témou sú ekonomické problémy v jeho rodisku.

Bellaire 19. júla (TASR) - Americký oscarový dokumentarista Michael Moore sa rozvádza.

Filmár, ktorého diela ako Bowling for Columbine alebo Sicko vyvolali kontroverzné reakcie nielen v USA, ale aj v zahraničí, podal žiadosť o rozvod ešte 17. júna. Súdne konanie vo veci sa ešte neskončilo, potvrdila dnes pre tlačovú agentúru DPA hovorkyňa súdu v Bellaire v štáte Michigan.

Moore (59) sa oženil s Kathleen Glynnovou v októbri 1991. Ich manželstvo je bezdetné, Glynnová má zo skoršieho vzťahu dcéru.

Rodák z mesta Flint v štáte Michigan debutoval v roku 1989 filmom Roger and Me. Jeho témou sú ekonomické problémy v jeho rodisku.

Mooreovo meno však preslávili až snímky Bowling for Columbine (2002), v ktorej rieši efektívnosť vlastnenia strelných zbraní americkými civilistami, a Fahrenheit 9/11 (2004), v ktorej netají kritický postoj voči politike administratívy niekdajšieho republikánskeho prezidenta Georgea W. Busha.

Za Bowling for Columbine získal Oscara v kategórii najlepší dokument, za ďalšiu snímku Sicko (2007) o problematike amerického zdravotného poistenia ho na prestížnu cenu nominovali.

Moore, ktorý sa zaradil medzi najznámejšie osobnosti americkej kinematografie, má na konte však celkove štyri desiatky ocenení a nominácií, vrátane Zlatej palmy z Cannes, či trofejí z početných festivalov, napríklad v Amsterdame, Berlíne, Benátkach, Chicagu, San Sebastiáne, Sao Paule alebo Vancouveri.