< sekcia Kultúra

Rezort kultúry hľadá nové vedenie Slovenskej filharmónie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Slovenská filharmónia je kultúrna a umelecká inštitúcia s celoslovenskou a medzinárodnou pôsobnosťou v oblasti hudobného umenia.

Bratislava 14. septembra (TASR) – Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na miesto generálneho riaditeľa, resp. generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie (SF). „Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. októbra," informuje rezort.

SF by pod novým vedením mala flexibilne reagovať na výzvy, ktoré sú s inštitúciou spájané - participácia na rozvoji hudobného života, vytváranie príležitostí na prezentáciu špičkového interpretačného a skladateľského umenia i zvyšovanie povedomia o slovenskej hudobnej kultúre.

„V spolupráci s ministerstvom bude Slovenská filharmónia aktívne participovať na rozvoji politiky hudobného a interpretačného umenia v rámci pripravovanej stratégie rezortu do roku 2030, ktorej potreba vychádza z revízie výdavkov na kultúru," uvádza rezort. Dodáva, že úlohou nového vedenia bude nastaviť udržateľný model financovania a systém merateľného vyhodnocovania svojej činnosti.

Predpokladaný termín nástupu nového generálneho riaditeľa alebo generálnej riaditeľky Slovenskej filharmónie je január 2022. Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, je dočasne poverený vedením prof. Marián Lapšanský.

Slovenská filharmónia je kultúrna a umelecká inštitúcia s celoslovenskou a medzinárodnou pôsobnosťou v oblasti hudobného umenia. Je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Je tiež organizátorom Bratislavských hudobných slávností a spoluorganizátorom ďalších hudobných podujatí, vykonáva sprostredkovateľskú, vydavateľskú a propagačnú činnosť.