Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Kultúra

Do obnovy kultúrneho dedičstva zapoja marginálnu rómsku komunitu

Na archívnej snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

Projekt by mal byť systémovým riešením, ktorý umožní plnohodnotne pokračovať v programe obnovy hradov s pomocou nezamestnaných.

Bratislava 3. apríla (TASR) – Ministerstvo kultúry (MK) SR má záujem spustiť projekt, ktorý by realizáciou podpory kultúrneho dedičstva podporil zamestnanosť ľudí žijúcich v lokalitách s prítomnosťou marginálnej rómskej komunity. "Aktuálne prebiehajú rokovania o možnosti financovania a realizácie takéhoto projektu," informovala TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Viciaňová.

Projekt by mal byť systémovým riešením, ktorý umožní plnohodnotne pokračovať v programe obnovy hradov s pomocou nezamestnaných. K pripravovanému projektu sa vyjadroval aj Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. "Úrad je členom komisie monitorovacieho výboru pri operačnom programe ľudské zdroje (OP ĽZ) a projektový zámer sme pripomienkovali," uviedol Michal Šľachta z kancelárie splnomocnenca.

V koncoročnom rozhovore pre TASR už ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) avizovala prípravu národného projektu, ktorý by umožnil predĺžiť dobu zabezpečenia financovania miezd pracovníkov podieľajúcich sa na obnove kultúrneho dedičstva.

Projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva funguje od roku 2011. Až do roku 2020 kombinoval projekt dotačné zdroje Ministerstva kultúry SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktoré refundovalo mzdu a odvody zapojených nezamestnaných. MK v rámci programu Obnovme si svoj dom poskytovalo ročne vyše 12 miliónov eur, MPSVR preplácalo náklady v objeme približne 3,5 milióna ročne. Keď MPSVR avizovalo, že na pokračovanie nemá disponibilné zdroje, MK začalo hľadať alternatívne riešenia. Zo svojho rozpočtu napokon vyčlenilo ďalší milión eur, aby projekt v obmedzenej podobe mohol v roku 2021 fungovať. Zároveň rezort prisľúbil hľadať systémové riešenie do budúcnosti.