< sekcia Kultúra

Šéfovia kultúrno-osvetových zariadení majú vzísť z výberového konania

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Návrh takisto predpokladá vypustenie doterajšieho názvu a sídla kultúrno-osvetového zariadenia so všeobecným zameraním a kultúrno-osvetového zariadenia so špecializovaným zameraním, ktoré zriaďuje MK.

Bratislava 26. októbra (TASR) – Riaditeľov i vedúcich zamestnancov kultúrno-osvetových zariadení majú vyberať prostredníctvom výberového konania na päťročné funkčné obdobie. Celoslovenské kultúrno-osvetové zariadenia by mali tiež zastrešiť financovanie celoštátneho systému postupových súťaží a prehliadok v oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby. Vyplýva to z návrhu novely zákona o kultúrno-osvetovej činnosti, ktorú Ministerstvo kultúry (MK) SR predložilo v utorok do medzirezortného pripomienkového konania.

Štatutára resp. vedúceho zamestnanca kultúrno-osvetového zariadenia vymenujú na základe výsledku výberového konania, ktorého súčasťou bude verejné vypočutie kandidátov. Vo funkcii bude mať úspešný kandidát päťročný mandát. "Ustanovenie spôsobu obsadzovania a dĺžky funkčného obdobia štatutárnych orgánov a vedúcich zamestnancov kultúrno-osvetových zariadení zjednotí podmienky a zefektívni orientáciu na výsledky očakávané od riadiacich pracovníkov kultúrno-osvetových zariadení," vysvetľuje rezort kultúry.

Návrh novely takisto predpokladá vypustenie doterajšieho názvu a sídla kultúrno-osvetového zariadenia so všeobecným zameraním (Národné osvetové centrum so sídlom v Bratislave) a kultúrno-osvetového zariadenia so špecializovaným zameraním (Slovenská ústredná hvezdáreň so sídlom v Hurbanove), ktoré zriaďuje MK. "Cieľom je umožniť flexibilitu pri úprave názvu organizácie bez nutnosti predchádzajúcej legislatívnej zmeny tak, ako je to v prípade kultúrno-osvetových zariadení zriaďovaných alebo zakladaných samosprávnym krajom alebo obcou,“ vysvetľuje rezort.

Zastrešenie financovania celoštátneho systému postupových súťaží a prehliadok prostredníctvom celoslovenských zariadení rezort vysvetľuje doterajším nesystémovým riešením financovania prehliadok a súťaží záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby, pri ktorých sa na jednotlivých úrovniach súťaží využívajú iné zdroje. "Zavedenie priameho financovania postupových súťaží a prehliadok prostredníctvom kultúrno-osvetových zariadení posilní ich odborno-metodický vplyv na výslednú realizáciu a zároveň zabezpečí stabilitu a komplexnosť celoplošného trojúrovňového systému s efektívnejším dosahom na jednotlivých aktérov," uviedol rezort.

Zákon by podľa návrhu mal nadobudnúť účinnosť od 1. apríla 2022.