< sekcia Kultúra

Novozámocké Múzeum Jána Thaina predstaví výrobu a históriu piva

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jana Vodnáková

Návštevníci sa okrem toho prostredníctvom informačných panelov zoznámia so stručnou históriou piva, pivovarníctva, pohostinských zariadení a úlohou tohto nápoja v rôznych historických obdobiach.

Nové Zámky 17. júna (TASR) – V Múzeu Jána Thaina v Nových Zámkoch v týchto dňoch sprístupnili expozíciu s názvom Od chmeľu po pivo. Výstava, ktorú vytvorilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch, ukáže návštevníkom novozámockého múzea históriu a proces výroby piva od výberu a pestovania surovín až po finálny produkt.

Návštevníci sa okrem toho prostredníctvom informačných panelov zoznámia so stručnou históriou piva, pivovarníctva, pohostinských zariadení a úlohou tohto nápoja v rôznych historických obdobiach. Súčasťou výstavy sú aj predmety zo zbierkového fondu Tribečského múzea, ktoré problematiku dopĺňajú.

V minulosti, ešte pred vznikom veľkých pivovarov, sa pivo varilo v každej domácnosti a často nahrádzalo vodu. „So vznikom pivovarov sa na trhu začali presadzovať rôzne druhy a značky pív, z ktorých mnohé si získali obľubu na celom svete. Históriu piva a proces jeho výroby priblíži naša výstava, ktorá potrvá do 6. augusta,“ informovalo múzeum.