Quantcast
< sekcia Kultúra

FOTO: Na Bratislavskom hrade otvorili výstavu Dary pápežov Slovensku

Zo slávnostného otvorenia výstavy s názvom Dary pápežov Slovensku pri príležitosti 1. výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku v Bratislave v stredu 14. septembra 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Návštevníkov môže zaujať najstarší doložený dar pápeža Pia X. z roku 1911, ako aj dary pápežov Jána XXIII. a Pavla VI. z obdobia komunistického režimu.

Bratislava 14. septembra (TASR) - Výstavu Dary pápežov Slovensku otvorili v stredu na Bratislavskom hrade pri príležitosti prvého výročia návštevy pápeža Františka na Slovensku. Slovenské národné múzeum (SNM) - Historické múzeum ju pripravilo v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska (KBS).

"Ide o prvú výstavu svojho druhu v našom prostredí, ktorej príprava ukázala, že pápežských darov na Slovensku vôbec nie je málo a zaslúžili by si odbornú katalogizáciu a spracovanie," uvádza k výstave jej kurátorka Alena Piatrová. Inštalovaná je na prvom poschodí, v predsálí hradnej kaplnky, predstavuje zbierku darov od pápežov Slovensku v novodobej histórii – počnúc 20. storočím až po súčasnosť.

Návštevníkov môže zaujať najstarší doložený dar pápeža Pia X. z roku 1911, ako aj dary pápežov Jána XXIII. a Pavla VI. z obdobia komunistického režimu. Početnejšiu kolekciu predstavujú dary z návštev pápežov Jána Pavla II. a Františka – dary pre prezidentov republiky a ďalších predstaviteľov štátu, dary venované chrámom a cirkevným inštitúciám alebo drobné dary rozdávané širokej verejnosti.V sérii je vystavených celkovo 29 kusov pápežských darov. "Najstarším doloženým darom je kalich, dar pápeža Pia X. z roku 1911 pre Kostol sv. Alžbety v Bratislave, známy ako Modrý kostolík," uvádzajú autori výstavy, ktorá zahŕňa aj biskupský prsteň darovaný pri príležitosti otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu (1962 – 1965) či biskupské insígnie sv. Pavla VI., ktoré tento pápež daroval osobne biskupovi umlčanej cirkvi v ČSSR Jánovi Chryzostomovi Korcovi, neskoršiemu kardinálovi.

"Výstava je tiež príležitosťou spoznať staršiu i súčasnú produkciu umelecko-remeselných dielní Vatikánu a Talianska," upozorňujú autori výstavy pri príležitosti prvého výročia apoštolskej cesty Svätého otca Františka na Slovensko (12. - 15. septembra 2021).

Výstava sa koná pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a apoštolského nuncia na Slovensku Nicolu Girasoliho. Verejnosti bude prístupná do 16. apríla 2023.