Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. november 2023
< sekcia Kultúra

Na hrade Český Šternberk premietnu dva slovenské filmy

Ilustračné foto. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Psychologickú drámu z prostredia súdnictva režiséra Martina Hollého Prípad pre obhajcu premietne festival v sekcii Československý noir.

Bratislava 24. augusta (TASR) - Na hrade Český Šternberk sa vo štvrtok začína prehliadka noir filmov Noir Film Fest. V programe má aj dve slovenské snímky Prípad pre obhajcu (1964) Martina Hollého a Polnočná omša (1962) Jiřího Krejčíka. "Projekcia Krejčíkovho filmu bude spojená s prezentáciou filmu na DVD nosiči," informovala TASR tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Simona Nôtová. Festival potrvá do nedele 27. augusta.

Ponúka klasické filmy noir z hollywoodskych štúdií z obdobia 40. a 50. rokov minulého storočia, ale aj neskoršie diela z rôznych kútov sveta, ktoré sa za film noir považujú vďaka svojmu vizuálnemu štýlu. Charakter prehliadky umocňuje aj miesto konania v netradičných hradných priestoroch. Filmy sú tento rok rozdelené do deviatich sekcií.

Psychologickú drámu z prostredia súdnictva režiséra Martina Hollého Prípad pre obhajcu premietne festival v sekcii Československý noir. Ústrednou témou filmu je vyšetrovanie znásilnenia a vraždy štrnásťročného dievčaťa, z ktorých je obvinený pätnásťročný chlapec. Obhajca, ktorého stvárňuje Štefan Kvietik, sa na základe nezrovnalostí v súdnom spise snaží dokázať jeho nevinu. "Dôležitejšia než vyšetrovacia rovina je v tomto psychologickom filme reflexia zmien pomerov v slovenskom súdnictve a to, ako jednotliví aktéri konajú v hraničných situáciách a ako sa stavajú k svojim minulým a súčasným činom," hovorí zostavovateľka sekcie Veronika Zýková.

V sekcii Zvláštne uvedenie premietnu film Jiřího Krejčíka Polnočná omša. Filmová adaptácia rovnomennej divadelnej hry Petra Karvaša sa odohráva v malom slovenskom meste v roku 1944, keď je život obyvateľov poznačený nacistickými represiami. Rozpráva drámu malomeštiackej rodiny, ktorej členovia pokiaľ už priamo nekolaborujú s Nemcami, túžia aspoň prežiť vojnu v bezpečí. Vážnym ohrozením sa pre nich stane návrat zraneného syna Juraja, ktorý bojuje s partizánmi. Hlavné úlohy stvárnili Jozef Kroner, Hana Meličková, Ladislav Chudík, Ivan Mistrík a Emília Vášáryová.

Pred projekciou snímky sa uskutoční krst DVD s filmom, ktorý Noir Film Fest vydal v spolupráci so spoločnosťou Magic Box a so SFÚ.

Noir Film Fest vznikol v roku 2013 s ambíciou premietať unikátne filmy na unikátnom mieste. Od svojho začiatku sa koná v priestoroch stredovekého hradu. Prvý ročník sa uskutočnil na nádvorí a v okolí hradu Kokořín, počas nasledujúcich šiestich rokov sa jeho domovským miestom stal hrad Křivoklát. Od roku 2021 sa koná na hrade Český Šternberk.