Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. september 2023Meniny má Cyprián
< sekcia Kultúra

Na javisku Činohry SND po prvý raz ožije slávny román Malé ženy

Na snímke herečka Božidara Turzonovová počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla (SND) pred premiérou inscenácie Louisa May Alcottová: Malé ženy 8. júna 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Premiéru rovnomennej inscenácie v réžii Mariána Amslera, ktorý sa postaral aj o dramatizáciu diela, chystá naša prvá scéna na sobotu 10. júna.

Bratislava 8. júna (TASR) - Na javisku Činohry Slovenského národného divadla (SND) prvýkrát ožije slávny román Louisy May Alcottovej Malé ženy. Premiéru rovnomennej inscenácie v réžii Mariána Amslera, ktorý sa postaral aj o dramatizáciu diela, chystá naša prvá scéna na sobotu 10. júna.

"Hľadali sme titul v tejto sezóne, ktorý nebude primárne komédiou, ale rodinným spoločným dielom, na ktoré je možné pozvať celú rodinu pospolu, niečo čo bude ľudí zjednocovať," uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii riaditeľka Činohry SND Miriam Kičiňová k voľbe literárnej klasiky, príbehu o štyroch sestrách objavujúcich svoju individualitu, ale aj stropy možností spoločenských zvyklostí a očakávaní, po ktorom čitatelia siahajú viac než 150 rokov. "Malé ženy je presne to, čo dokáže priniesť druh pozitívneho módu, rozpravu o tom, aká je ľudskosť, harmónia a porozumenie dôležité, presne tak ako funguje táto Marchovská rodina, že je to niečo dôležité, možno až chýbajúce v spoločnosti," dodala Kičiňová k divadelnej novinke rodinného typu, v ktorej režisér opäť pracoval "s veľkým ansámblom a javiskom, so silným výtvarným a vizuálnym gestom".

Dramaturgička Darina Abrahámová potvrdila, že Činohra SND chcela po experimentálnejších tituloch uzavrieť sezónu dielom, ktoré bude komunikatívne a zrozumiteľné. "Zároveň z pohľadu estetického je to niečo nové. Amsler má už vyhranený režijný rukopis, čo potvrdil v inscenáciách Fanny a Alexander, Vojna a mier, Jana Eyrová, má veľmi blízko presne k tomuto typu literatúry," poznamenala s tým, že Amslerova adaptácia Malých žien vychádza aj z pokračovania románu Dobré manželky.

"Prvotnou inšpiráciou na zaradenie do dramaturgického repertoáru bolo, že som si náhodou pozrela film, očaril ma svojimi novými témami a modernosťou," priznala dramaturgička. Po prečítaní pôvodnej predlohy našla v literárnom diele vydanom v roku 1868 styčné plochy so súčasnosťou - kontext vojny, covidu, v románe je to šarlach a iné choroby. "A potom tu máme kontext roztvárajúcich sa sociálnych nožničiek, veľa sa tam rozpráva o tom, akú to má hodnotu byť chudobný. Nad tým všetkým je univerzálny, veľmi neformálny kresťanský silný tón," opísala dramaturgička.

"Je veľkou úľavou, že tvorivým neformálnym a inteligentným spôsobom sa tento titul a jeho obsah hlási k ukotvenosti, harmónii, ktorá nie je lacná, formálna, ale ktorá je možná," konštatovala Abrahámová.

V inscenácii účinkujú Barbora Andrešičová, Petra Vajdová, Jana Kovalčíková, Anna Mária Janeková (poslucháčka VŠMU). Ďalej hrajú Richard Autner, Jakub Rybárik, David Uzsák (ako hosť), Jana Oľhová, Ján Gallovič, Martin Huba, Božidara Turzonovová, Zuzana Kocúriková.