< sekcia Kultúra

Na koncerte Slovenskej filharmónie zaznie kombinácia organ a trombón

Na snímke budova Štátnej filharmónie. Foto: TASR – František Iván

Trivium Arva Pärta je jedným z prvých diel napísaných v jeho osobitom štýle tintinnabuli.

Bratislava 3. mája (TASR) – Organ a trombón, atraktívnu a neobjavenú kombinácia hudobných nástrojov, uvedie v utorok na online komornom koncerte Slovenská filharmónia. „Protagonistami večera budú organista Daniel Gabčo a prvý trombonista Slovenskej filharmónie Albert Hrubovčák," TASR informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova. Záznam koncertu odvysiela o 19:00 na stream.filharmonia.sk.

„Na koncerte slovenských interpretov zaznejú sólové skladby pre organ, ako aj diela pre zvukovo krásnu kombináciu nástrojov organa a trombónu," dodala k programu, v ktorom figurujú diela Arva Pärta, Ľuboša Gabča, Mauricea Duruflého, Jeana Baptistu Loeilleta, Naji Hakima, Johanna Sebastiana Bacha a Petra Ebena. „Trivium Arva Pärta je jedným z prvých diel napísaných v jeho osobitom štýle tintinnabuli. Scherzo mladého slovenského autora Ľuboša Gabča zaznie v slovenskej premiére," priblížila koncert, na ktorom zaznejú aj diela organových skladateľov svetového formátu Mauricea Duruflého, Najiho Hakima a Petra Ebena.

Mladý organista a klavirista Daniel Gabčo je absolventom Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Svoje umelecké obzory si rozširoval aj na majstrovských kurzoch u organistov svetového renomé, ako napríklad Olivier Latry, Jean Guillou či Thierry Escaich. Albert Hrubovčák, prvý trombonista SF, je skúseným orchestrálnym, no aj vyhľadávaným komorným i sólovým hráčom. „Realizoval viacero nahrávok pre Slovenský rozhlas a SABC Johannesburg a na svojej debutovej CD nahrávke Brass Baroque Delights spolupracoval s Jurajom Bartošom a bratislavskými komornými sólistami," uzavrela Tolstova.