Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Kultúra

Na Zlatej priadke sa predstaví 16 detských divadelných súborov

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Zlatá priadka predstavuje v činnosti Národného osvetového centra jednu z najvýznamnejších aktivít pre deti a mládež.

Šaľa 26. mája (TASR) - Celkovo 16 detských divadelných súborov z celého Slovenska s najúspešnejšími inscenáciami tejto sezóny sa predstaví na celoštátnej postupovej súťaži a prehliadke detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka. Jej 51. ročník sa uskutoční v Šali od 5. do 8. júna, informovalo Národné osvetové centrum.

Zlatá priadka predstavuje v činnosti Národného osvetového centra jednu z najvýznamnejších aktivít pre deti a mládež. Výberom cez regionálne a krajské kolá súťaže detskej dramatickej tvorivosti prešlo vyše 200 divadelných súborov, v ktorých účinkovalo takmer 1000 detí. Na ôsmich krajských prehliadkach sa stretli súbory na špičkovej úrovni spolu s tými, ktoré iba začínajú.

Pedagógovia a režiséri sa detskej dramatickej tvorivosti venujú na základných školách, základných umeleckých školách, v centrách voľného času, osvetových strediskách, domoch kultúry i občianskych združeniach. Pre nich sú počas celoštátnej súťaže určené každodenné rozborové semináre s odbornou porotou aj medzinárodný vzdelávací projekt Klasika v grafickom románe, ktorý im predstaví Divadelný ústav.

Pre deti z účinkujúcich súborov je pripravený bohatý program. Jeho súčasťou budú divadelné workshopy, Diskusný klub detí, kde budú spolu s lektormi diskutovať o jednotlivých inscenáciách. Deti budú spolumoderovať celý priebeh súťaže a každý deň popoludní sa bude stretávať detská porota - Fórum Zlatej priadky, ktoré navrhne Cenu detskej poroty. Každodennou súčasťou Zlatej priadky je aj festivalový denník Listy detskej Tálie, v ktorom sú uverejnené nielen hodnotenia odbornej poroty, ale aj hodnotenia Fóra Zlatej priadky, postrehy návštevníkov prehliadky a rôzne články a rozhovory.

Vyhlasovateľom a odborným garantom celoštátnej súťaže a prehliadky detskej dramatickej tvorivosti Zlatá priadka je Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry SR a Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Hlavným organizátorom je Mestské kultúrne stredisko v Šali.