< sekcia Kultúra

Nedá sa ísť do múzea? Vojenský historický ústav ponúka históriu domov

Miloslav Čaplovič Foto: TABLET.TV

So špeciálnym seriálom prichádza VHÚ na svojej internetovej stránke.

Bratislava 1. apríla (Teraz.sk) - V čase, keď sú múzeá povinne zavreté, chce Vojenský historický ústav (VHÚ) prinášať históriu do domovov Slovákov aspoň špeciálnym seriálom "VHÚ k vám domov" na svojej internetovej stránke vhu.sk. Pre Teraz.sk to uviedol riaditeľ ústavu Miloslav Čaplovič.

Vojenský historický ústav v čase realizácie opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19, podľa neho zverejňuje príspevky z autorskej dielne vedeckých pracovníkov Vojenského historického ústavu. "Zachytávajú historické udalosti a významné osobnosti vojenskej minulosti Slovenska a Slovákov," uviedol Čaplovič.

Ústav sľubuje aj publikovanie historických zaujímavostí. "Vedomí si skutočnosti, že nielen „duševnou“ stravou sme živí, budeme raz týždenne zverejňovať recepty jedál, ktoré tvorili jedálniček vojakov armád dislokovaných na území Slovenska v rôznych historických obdobiach," povedal Čaplovič.

Dodnes ústav v tejto sérii publikoval materiál venovaný účasti Slovákov na I. svetovej vojne, profil brigádneho generála Branislava Vladimíra Manicu a článok o ťažkom guľomete vyvinutom v predvojnovom Československu.