< sekcia Kultúra

Nina Berglová vydáva album Inou krajinou

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

K hudbe ma to ťahalo od útleho veku, rozpráva Berglová svoj hudobný príbeh, v ktorom Taliansko nakoniec zohralo kľúčovú úlohu.

Bratislava 16. decembra (TASR) – Speváčka a skladateľka Nina Berglová vydáva debutový album, ktorému dala názov Inou krajinou, producentom novinky je Štefan Bartuš. Dvojica umelcov kreatívne uchopila folklórne melódie, texty a ich fragmenty z rôznych lokalít Slovenska a vdýchla im nový život aj výpovednú hodnotu. TASR o tom informoval PR manažér vydavateľstva Slnko Records Alexander Čerevka.

Nina Berglová je novou tvárou na slovenskej hudobnej scéne, ale vďaka svojmu talentu a štúdiám v zahraničí sa elegantne pohybuje medzi džezom, európskou klasickou hudbou, elektronikou a popom. Štefan 'Pišta' Bartuš je zase vyhľadávaným džezovým kontrabasistom s viacerými medzinárodnými referenciami.

„K hudbe ma to ťahalo od útleho veku. Chodila som na ZUŠ-ku, na klavír a spievala som v zbore. Túžba naučiť sa po vysokej škole ešte jeden jazyk ma priviedla do hudobníckej komunity v Taliansku a v sicílskej Messine som vyštudovala džezový spev na konzervatóriu,” rozpráva Berglová svoj hudobný príbeh, v ktorom Taliansko nakoniec zohralo kľúčovú úlohu.„Štúdium v Messine bolo pre mňa nesmierne obohacujúce a inšpiratívne. Mala som šťastie na skvelých učiteľov. Taliani majú obrovský hudobný aj kultúrny prehľad, možno aj preto, že ich nezastihol komunizmus. Ich hudobníci sú veľmi tvoriví a experimentálni. Vďaka štúdiu som sa dostala k mnohým zaujímavým podnetom a hudbe. Na konzervatóriu ma zároveň všetci veľmi podporovali v tom, aby som rozvíjala a kultivovala to, odkiaľ som prišla,” dodáva Berglová.Práve pozitívne reakcie talianskych poslucháčov na Berglovej koncertné aranžmány ľudovej piesne Daľi me moja mac odštartovali tvorivý proces aktuálneho albumu Inou krajinou. Viaceré skladby aj nápady si prešli dlhšou genézou, pričom prvé fázy sa uskutočnili ešte počas pôsobenia v Taliansku. Záverečná fáza sa realizovala na Slovensku pod vedením producenta Štefana Pištu Bartuša, ktorý sa autorsky zaslúžil o väčšinu finálnych kompozícií a aranžmánov. Na albume ďalej spolupracovali hudobníci Alan Bartuš a Dávid Hodek. O mix a mastering sa postaral Peter Preložník.