Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 2. jún 2023Meniny má Xénia, Oxana
< sekcia Kultúra

Nocadeň: Osloviť tínedžerov aj v našom veku je veľká frajerina

Na archívnej snímke skupina Nocadeň. Foto: TASR

Po letnom účinkovaní na festivaloch a iných akciách, chystajú Nocadeň na október spomienkové turné.

Bratislava 20. mája (TASR) - Košická skupina Nocadeň predstavila tento týždeň v Bratislave svoju novinku - výberový album Introspekcia, ktorým rekapituluje 20 rokov na scéne. Rasťo a jeho brat Robo Kopinovci, Boris Mihálik a Peter Gufrovič v kníhkupectve na Obchodnej nielen debatovali o novom CD, svojich začiatkoch, nahrávaní albumov, hitoch či zážitkoch s fanúšikmi. Medzi knižkami odznelo aj niekoľko piesní. Nechýbali najväčšie hity či aktuálna pieseň Čítaš mi z pier, ktorá je tiež súčasťou novinky Introspekcia.

Spevák, skladateľ a textár Rasťo Kopina rozhodne nevyzerá ako umelec, ktorý by dve dekády viedol typický rockerský život. Sotva by niekto hádal, že on a jeho dualitou prešpikovaná skupina je súčasťou slovenskej hudobnej scény už od roku 1997. "To, že budeme na scéne tak dlho, bolo kedysi pre mňa úplne nepredstaviteľné," uviedol pre TASR líder kapely a vtipne pripustil, že zvlášť rockové kapely činné dlhých dvadsať rokov, väčšinou vyzerajú opotrebovanejšie. "Jasné, že už by mali vyzerať ako starí fotrovia, ale my máme v sebe hravosť. Kto nás troška viac pozná, vie, že sme celkom hraví. Tá hravosť, čiastočne aj mladícka naivita v nás stále je," vyhlásil za všetkých členov Nocadeň. "Celým priehrštím si užívame život, ale vieme byť aj veľmi disciplinovaní. Vek nás naučil disciplíne. To, ako vyzeráme, je sčasti vecou genetiky, ale máme normálny režim, vieme, že máme športovať," podčiarkol spevák, skladateľ a textár, ktorý si je dobre vedomí toho, že úspech na pódiách dnes umelcom nezaručia len "pekné pesničky". "Je to o celom vyznení. Mne sa páči, keď kapela má vyžarovanie a dokáže, aj v takom veku ako sme my, osloviť tínedžerov. To je podľa mňa veľká frajerina," dodal.

Výberový album Introspekcia vyšiel 12. mája. Hity ako Steny, Slová už nevravia nič, Havran alebo V nás sú vyšperkované remastrovaným zvukom dvojnásobného držiteľa americkej Grammy Vlada Mellera. Album prináša aj novinku Čítaš mi z pier a bonusy, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom nosiči. "Vyberali sme zo singlov, ktoré zarezonovali u fanúšikov a sú povinnou jazdou na našich koncertoch a druhý aspekt bol ten, aby výberovka aj ako celok mala nejaký charakter a dramaturgiu. Vedeli sme, že skladbu Organizmy II majú naši fanúšikovia veľmi radi. Pre nás však začala byť v pôvodnej podobe už nezaujímavá, prestali sme ju dokonca aj hrávať na koncertoch. To sa však stretlo u fanúšikov s istou nevôľou. Takže sme stáli pred zaujímavou výzvou. Na turné k Pozemským astronautom sme ju teda opäť vytiahli a dali sme jej charakter, ktorý bol aj v kontexte nových pesničiek veľmi oživujúci. Dokonca natoľko, že vznikol tlak, aby sme tú pesničku nanovo nahrali v tejto novej podobe," komentoval výber piesní Rasťo Kopina.

Na albume Introspekcia nechýbajú skladby ako Steny, Slová už nevravia nič alebo Nestrieľajte do labutí. "Patria medzi hity, na ktoré naši fanúšikovia reagujú na koncertoch vynikajúco a vždy sa na ne tešia. Keby tam neboli, asi by sa to nestretlo s pochopením," povedal basgitarista Boris Mihálik. Bubeník Peter Gufrovič doplnil, že členom Nocadeň sa počas ich kariéry vždy osvedčila jedna zásada: "Byť úprimný voči fanúšikom, ale najmä k sebe samotným. Nič nepredstierať a na nič sa nehrať. Rasťo nezvykne v textoch rozoberať fiktívne témy, vždy sú to zážitky z našich životov, práve preto sme zvolili názov Introspekcia. Tie pesničky sú skutočným pohľadom do nášho vnútra."

Po letnom účinkovaní na festivaloch a iných akciách, chystajú Nocadeň na október spomienkové turné. Počas leta, v čase medzi vystúpeniami budú vraj svedomito pripravovať aj materiál na nový album, ktorým chcú nadviazať na platňu Pozemskí astronauti. Na trhu by sa mal objaviť v roku 2018.