< sekcia Kultúra

Novinka od Hexu pripomína 30 rokov kapely, naspieval ju zosnulý Ďuďo

Na snímke členovia kapely Hex zľava gitarista Martin „Fefe“ Žúži, gitarista a spevák Peter „Ďuďo“ Dudák. Foto: TASR

K novinke vznikol klip, ktorý je mixom záberov z nahrávania v štúdiu a archívu kapely.

Bratislava 28. októbra (TASR) - Skupina Hex prichádza s novým singlom Pridaj sa k nám (Keď sme s vami). Nová pieseň vznikla pri príležitosti 30. výročia kapely na hudobnej scéne a jej text je zložený z názvov skladieb a z častí textov obľúbenej skupiny. Pieseň Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) naspieval Peter Ďuďo Dudák ako demonahrávku a chalani ju teraz dokončili v štúdiu. Na spoločné vokály si zavolali kamarátov a svoje deti. V štúdiu tak zažili neopakovateľnú atmosféru a pocit, že tam Ďuďo stále s nimi je. TASR informovala PR manažérka Nora Krchňáková.

„Po novom roku prišiel Ďuďo s nápadom, aby som napísal text, ktorý by zaujímavým spôsobom sumarizoval našu kariéru. Napadlo ho, že text by sa mohol skladať z názvov našich pesničiek a z častí našich textov. Bola to celkom výzva, nechcel som totiž iba bezducho pospájať jednotlivé názvy. Pokúsil som sa z nich vytvoriť príbeh o nás. O tom, že hranie pre ľudí je naším životom a naši fanúšikovia sú neoddeliteľnou súčasťou príbehu skupiny Hex. Na pomedzí apríla a mája sme nahrali s Ďuďom v skúšobni demonahrávku. Skladba bola najskôr pomalšou pesničkou, až neskôr sa vykryštalizovala do rýchlejšej verzie,“ konštatuje textár kapely aj tejto pesničky Martin Fefe Žúži. „Boli sme v novej situácii, prvýkrát sme nahrávali hudobné podklady na spev. Čo sa ukázalo ako výborný nápad, bolo zavolať naše deti a našich kamarátov na spoločné vokály. Ten pocit, ako všetci s radosťou pristúpili k nahrávaniu, bol neopakovateľný. Ďuďo tam bol proste s nami, akoby neodišiel. Ja osobne sa veľmi teším z tejto pesničky, pretože sme ju chystali ešte všetci spolu a pri tvorbe bolo aj to povestné tvorivé napätie, ktoré nás vždy posúvalo ďalej,“ dodal Tomáš Yxo Dohňanský.Vokály naspievali Lasky zo skupiny Para a Tomáš Sloboda zo skupiny Le Payaco spolu s členmi kapely Hex. V štúdiu sa zišli aj Ďuďova dcéra Mária, Yxova dcéra Hanka, Fefeho syn Sebastian, Tybykeho dcéra Karolína, Šarkanova dcéra Ela a dcéra Tomáša Slobodu Liliana. „Ďuďo to naspieval fakt pekne. Mne sa ušlo pohladiť jeho spev takými nenápadnými vokálmi. Ťažko opísať slovami veľmi zvláštnu, na jednej strane melancholickú a zároveň veľmi pozitívnu náladu, ktorá bola v štúdiu. Okrem hexákov a našich kamarátov v jednej chvíli pred mikrofónom stáli aj všetky naše deti a spievali sme spolu ako zbor,“ doplnil Peter Šarkan Novák.

HEX, archívna snímka.
Foto: Pavol Karell


K novinke vznikol klip, ktorý je mixom záberov z nahrávania v štúdiu a archívu kapely. „Keďže zastávam aj funkciu archivára, načrel som do našej archívnej videotéky. Mal som to šťastie už v roku 1992 vlastniť kameru na pásky VHS, neskôr to bola prvá digitálna kamera, neskôr HI8, a nakoniec prišli kamery s vysokým rozlíšením. Teraz je už každý fotoaparát schopný natáčať video, čo prácu všetkých nadšencov veľmi uľahčilo. V klipe sa objavia zábery z histórie až po súčasnosť. Kvalita záznamu sa rokmi menila, ale to nič neubralo na výpovednej hodnote materiálu,“ spresnil bubeník a archivár kapely Tibor Tybyke Szabados.

Novú skladbu Pridaj sa k nám (Keď sme s vami) zahrá kapela aj na troch výročných koncertoch 22. novembra v Bratislave, 26. novembra v Žiline a 27. novembra v Košiciach. Každý koncert bude jedinečný aj tým, že na nich budú rozdielni hostia, zaznie veľa starších pesničiek, ale aj tie novšie.