Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 9. december 2023Meniny má Izabela
< sekcia Kultúra

O hlavnú cenu festivalu Nová dráma sa uchádza i inscenácia Otočte kone

Na snímke zľava čestná riaditeľka festivalu Zuzana Kronerová, výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák a riaditeľka festivalu a šéfka Divadelného ústavu Vladislava Fekete počas slávnostného otvorenia festivalu Nová dráma - New Drama v Slovenskom národnom divadle (SND) v pondelok 15. mája 2023. Foto: TASR - Dano Veselský

Festival odprezentuje desať súťažných inscenácií slovenskej a svetovej drámy, ktoré súťažia o hlavnú cenu za najlepšiu inscenáciu - Grand Prix Nová dráma/New Drama.

Bratislava 16. mája (TASR) - Pôvodnú hru slovenského režiséra, scenáristu a herca Jána Mikuša s názvom Otočte kone! (Smrť Jozefa Chovanca) uvedie v utorok v Bratislave na festivale Nová dráma/New Drama 2023 Národné divadlo Košice. "Inscenácia je venovaná tragickým udalostiam na belgickom letisku," povedal pre TASR výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák s tým, že predstavenie hry, ktorá získala Cenu Štátneho divadla Košice v súťaži Dráma 2020, bude v novom priestore design factory Jarovce. "Sme veľmi radi, že sa to podarilo dotiahnuť do úspešného konca," poznamenal.

Javisková vízia či režijný koncept, ako hru nazval sám autor a režisér Ján Mikuš, dostala po úspechu v súťaži dramatických textov Dráma 2020 inscenačnú podobu v rámci projektu Medziscéna, ktorý prepája Národné divadlo Košice a kultúrne centrum Tabačka Kulturfabrik. "Veľkolepá javisková púť s početným hereckým ansámblom, živou hudbou a experimentálnymi postupmi prekračuje hranice divadla. Tematicky sa navracia a archivuje naše nedávne dejiny," približuje festival predstavenie, ktorého ústredným motívom, ako prezrádza podtitul inscenácie Smrť Jozefa Chovanca, je medializovaný prípad policajnej brutality a vraždy Jozefa Chovanca na letisku v Bruseli či výlet jedného z bývalých premiérov na operu do Drážďan. "Odkaz na biblickú figúru svätého Pavla je spirituálnym metapríbehom, ktorý kontrastuje s menovanými udalosťami. Ich spojenie a režijné spracovanie ponúka podnetný (ne)divadelný zážitok," avizuje Nová dráma/New Drama 2023.

Festival odprezentuje desať súťažných inscenácií slovenskej a svetovej drámy, ktoré súťažia o hlavnú cenu za najlepšiu inscenáciu - Grand Prix Nová dráma/New Drama.

Diela hodnotí medzinárodná odborná porota, ktorú tvoria turecká kritička, prekladateľka a autorka Handan Salta, spolupredseda francúzskeho festivalu Avignon Off Harold David a švajčiarsky dramatik, režisér a scénograf Igor Bauersima, tohtoročný patrón festivalu.

Ďalšie informácie o podujatí nájdu záujemcovia na www.novadrama.sk a na facebookovom profile podujatia. Festival potrvá do 20. mája.