Quantcast
< sekcia Kultúra

Obraz od Bohumila Kubištu vydražili za rekordných 123 miliónov korún

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vyvolávacia cena tohto čiernobieleho obrazu na nedeľňajšej dražbe bola 25 miliónov korún. Aj keby sa dielo predalo za ňu, bol by predaj autorským rekordom.

Praha 30. mája (TASR) - Obraz od Bohumila Kubištu vytvoril nový český aukčný rekord. Dielo s názvom "Staropražský motív" sa predalo za 123,6 milióna korún (približne päť miliónov eur) vrátane dvadsaťpercentnej aukčnej prirážky, informovala spravodajská stanica ČT24.

Vyvolávacia cena tohto čiernobieleho obrazu na nedeľňajšej dražbe bola 25 miliónov korún. Aj keby sa dielo predalo za ňu, bol by predaj autorským rekordom.

Najdrahším Kubištovým dielom predaným na českej aukcii bolo doteraz "Zátišie" vydražené v roku 2013 za 18,5 milióna korún (749.000 eur) vrátane prirážky.

Český aukčný rekord doteraz držal obraz "Divertimento II" od Františka Kupku, ktorý sa v roku 2020 predal za 90,2 milióna korún. Zosadil vtedy z prvého miesta "Pikovú dámu" od maliarky Toyen, ktorá český aukčný rekord držala iba mesiac.

V nedeľu sa tiež prvýkrát na českej aukcii výtvarného umenia prekonala hranica 100 miliónov korún. Bez prirážky, ktorá činí 20 percent, cenu licitátor odklepol na hodnote 103 miliónov korún a sálou zaznel búrlivý potlesk prítomných v stoji.

Bohumil Kubišta (1884-1918) patrí k zakladateľom českej modernej maľby. Za viac ako dvadsať rokov sa v dražbách objavilo iba 14 jeho olejomalieb. Rok 1911, keď namaľoval "Staropražský motív", je všeobecne vnímaný ako obdobie zásadného zlomu v tvorbe tohto umelca a nesie sa v znamení prehodnotenia jeho skúseností z pobytu v Paríži. Tá viedla okrem iného k formulácii vlastnej estetiky kubizmu.

Kubišta ideovo čerpal z popredných predstaviteľov vtedajšej európskej filozofie, akými boli Arthur Schopenhauer, Henri Bergson či Immanuel Kant, ale aj z myšlienkových smerov pre vtedajšiu dobu exotických - napríklad z indickej filozofie.