< sekcia Kultúra

OBRAZOM: Zaspomínajte si na hereckú legendu Evu Krížikovú

Obrovským standing ovation privítali 31. januára 2004 v Bratislave v televíznej Sieni slávy hostia galavečera Osobnosť televíznej obrazovky 2003 herečku Evu Krížikovú / na sn. /. Svoje miesto v sieni už majú in memoriam Jozef Kroner, Katarína Kolníková a Ladislav Chudík. Milan Kňažko, ktorý Krížikovej cenu za celoživotný prínos odovzdával, si na herečku zaspomínal z osobných skúseností. "Pre mňa bola v Sieni slávy, už keď som robil kulisára v Národnom divadle a zostala tam po celý čas, keď som ju sledoval ako divák, či ako herecký partner," uviedol na pódiu Kňažko. Foto: TASR Štefan Puškáš

Pozrite si fotografie, ktoré zachytávajú významnú umelkyňu Evu Krížikovú.

Bratislava 1. apríl (Teraz.sk/TASR) - Vo veku 85 rokov zomrela v utorok v nemocnici v Malackách herečka Eva Krížiková.


Na archívnej snímke z 19. marca 1971 v Bratislave Shakespearova "Komédia omylov". "Komédia omylov" je názov hry od svetoznáme dramatika Williama Shakespeara, ktorá bude mať v sobotu 20. marca premiéru v činohre Divadla P.O.Hviezdoslava. Na snímke Eva Krížiková v úlohe Adriany.
Foto: TASR Magda BorodáčováNa archívnej snímke zo 4. decembra 1973 v Bratislave odovzdávanie hereckých cien. Herecké ceny za vlaňajšie vrcholné výkony v činohernom a opernom herectve odovzdal 4. decembra predseda Zväzu slovenských dramatických umelcov národný umelec Viliam Záborský. Na snímke vyznamenané umelkyne: Eva Krížiková (vpravo) a Elena Kittnárová.
Foto: TASR L. Grešner


Na archívnej snímke z 28. marca 1974 v Bratislave premiéra divadelnej hry "Meridián". Na Malej scéne Divadla P.O. Hviezdoslava v Bratislave uvedú v piatok 29. marca novú slovenskú hru Meridián, ktorej autorom je Ján Solovič. Ústrednou témou je život manželov Benedikovcov, ktorých stvárňujú poprední členovia činohry SND Eva Krížiková a Elo Romančík. Na snímke Eva Krížiková v v úlohe Evy Benedikovej a Michal Dočolomanský v úlohe jej syna Iľju.
Foto: TASR Magda BorodáčováNa archívnej snímke Eva Krížiková s Dušanom Tarageľom 14. júla 1999.
Foto: TASR archív


Deväť osobností Slovenska si prevzalo v sobotu večer 23. marca 2002 v bratislavskej Redute ocenenie Krištáľové krídlo za rok 2001. Herečka Eva Krížiková (na snímke vpravo), ktorá dostala Krištáľové krídlo za celoživotnú hereckú prácu, bola ocenením príjemne prekvapená, ale zároveň ho považuje za zaväzujúce. Z ocenenia sa s ňou úprimne tešil manžel František Zvarík (na snímke vľavo).
Foto: TASR Henrieta ReiprichováOcenenie Kvet Tálie odovzdali v nedeľu 10. apríla 2005 herečke Eve Krížikovej na ôsmom ročníku Festivalu Aničky Jurkovičovej v Novom Meste nad Váhom. Prehliadka neprofesionálnych divadelných súborov sa v nedeľu začala vystúpením novomestských ochotníkov, ktorí sa predstavili s hrou Skon Paľa Ročku od Boženy Slančíkovej - Timravy a Matúša Oľhu. Na festivale súťažia súbory s inscenáciami, ktoré sa zaoberajú postavením a úlohou ženy v spoločnosti. Pomenovaný je po dcére významného národovca Samuela Jurkoviča, ktorá bola jednou z prvých slovenských herečiek a v tomto roku si v Novom Meste nad Váhom pripomenú 100. výročie jej úmrtia. Na snímke: ocenená herečka Eva Krížiková a jej odraz tváre v tabuľke s jej menom.
Foto: TASR Radovan StoklasaNa snímke vľavo prezident SR Ivan Gašparovič odovzdal štátne vyznamenania pri príležitosti 21. výročia vzniku Slovenskej republiky 7. januára 2014 v Bratislave, vpravo Pribinov kríž II. triedy preberá divadelná, televízna a rozhlasová herečka Eva Krížiková.
Foto: TASR/ Martin Baumann


Jubilujúca herečka Eva Krížiková (vľavo) a Ladislav Chudík (vpravo) počas slávnostného odhalenia pamätnej dlaždice pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava 12. júna 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann


Jubilujúca herečka Eva Krížiková (druhá sprava) 12. júna 2014 v Bratislave slávnostne odhalila pamätnú dlaždicu pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Zagratulovať jej prišli zľava kolegovia Soňa Valentová, Ladislav Chudík a Božidara Turzonovová (vpravo).
Foto: TASR/Martin Baumann


Na snímke jubilujúca herečka Eva Krížiková počas odhalenia pamätnej dlaždice na Gorkého ulici pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava 12. júna 2014 v Bratislave.
Foto: TASR/Martin Baumann