Quantcast
< sekcia Kultúra

Olympijský víťaz a džentlmen ringu Július Torma by mal 95 rokov

Július Torma, archívna snímka z OH Londýn 1948. Foto: TASR

Pästiar svetového formátu v strednej či poloťažkej hmotnostnej kategórii s vycibrenou technikou a silnou ľavačkou sa po skončení aktívnej kariéry presťahoval do Prahy, kde sa venoval trénerstvu.

Budapešť/Bratislava 7. marca (TASR) - Za menom boxera Júliusa Tormu, ktorý by sa v utorok 7. marca dožil 95 rokov, sa skrývajú olympijské zlato, dve bronzové a jedná zlatá medaila z majstrovstiev Európy, šesť titulov majstra Maďarska a desať titulov majstra Československa.

Miesto jeho narodenia Budapešť, ale aj úmrtia Praha môžu vyvolávať pochybnosti o jeho slovenskom pôvode. Pravda však je, že jeho rodičia pochádzali z Komjatíc a olympijským víťazom v Londýne 1948 sa stal už ako člen slovenského klubu ŠK Baťovany (dnes Partizánske). Július Torma sa narodil 7. marca 1922 v Budapešti. Mladosť aj boxerské začiatky prežil v maďarskej metropole, kam sa jeho rodičia po krátkom pobyte v Štúrove presťahovali za prácou.

Tormu objavil tréner Zsigmond Adler, ktorý o ňom hovoril ako o najväčšom boxerskom talente, aký kedy videl. Podľa Adlera by Torma dokázal ešte oveľa viac, keby tak trochu nezanedbával tréning pre búrlivý nočný život. Aj napriek tomu si už ako 19-ročný vybojoval svoj prvý titul majstra Maďarska. Po ňom nasledovalo ďalších päť.

Potom vypukla druhá svetová vojna, na kabáte Adlera sa objavila žltá židovská hviezda, čo znamenalo odchod do zberného tábora. Torma sa však s osudom obľúbeného trénera nezmieril. Za dramatických okolností, keď pred táborom zinscenoval bitku, aby odpútal pozornosť stráží, sa mu Adlera podarilo vyslobodiť a až do konca vojny ho ukrýval.

Aj napriek tomu, že v Maďarsku bol Torma boxerský pojem, nechal sa vtedajším futbalistom bratislavského Slovana Ladislavom Kubalom prehovoriť na príchod do Bratislavy. A tak sa Torma v roku 1946 v rámci povojnovej repatriácie ocitol na území Slovenska. Z Bratislavy sa presťahoval do dnešného mesta Partizánske, kde sa stal členom boxerského klubu ŠK Baťovany.

Už v roku 1947 vybojoval pre vtedajšie Československo bronzovú medailu na Majstrovstvách Európy v írskom Dubline. O rok neskôr sa konali v Londýne olympijské hry, na ktorých Torma získal zlato v hmotnostnej kategórii do 67 kilogramov. V olympijskom ringu, ktorý visel nad bazénom v plaveckej hale Empire Pool, sa vo finále proti Tormovi postavil Američan Horace Herring. Toho definitívne zlomil v treťom kole a ako 26-ročný získal zlato. Po víťaznom Tormovom zápase neskočil do bazéna pokorený Američan, ale britský lord Rudyard H. Russel. Popredný svetový boxerský funkcionár volal, že videl najlepší zápas vo svojom živote.

Svoju skvelú formu potvrdil Torma aj o rok neskôr, keď si z ME v nórskom Osle priniesol zlato. Druhý bronz na ME si vyboxoval v roku 1955 vo vtedajšom Západnom Berlíne v Spolkovej republike Nemecko (SRN). Torma boxoval aj na ďalších dvoch OH. Vo fínskych Helsinkách 1952 vypadol vo štvrťfinále a v austrálskom Melbourne 1956 skončil už v druhom kole.

Pästiar svetového formátu v strednej či poloťažkej hmotnostnej kategórii s vycibrenou technikou a silnou ľavačkou sa po skončení aktívnej kariéry presťahoval do Prahy, kde sa venoval trénerstvu. Ako sám hovorieval, nesnažil sa, aby súpera bezhlavo zmlátil. Podľa neho má mať boxer hlavu nie na mlátenie, ale na premýšľanie. Aj vďaka svojmu džentlmenskému prístupu v drsnom športe si vyslúžil prezývku "rytier kožených rukavíc".

Július Torma zomrel 23. októbra 1991 v Prahe.