Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Kultúra

Pri speve Martina Babjaka poslucháčom behajú zimomriavky po chrbte

Na archívnej snímke operný spevák Martin Babjak (vpravo) a klavirista Daniel Buranovský Foto: Nadácia Zentiva

Od opery si Martin Babjak rád odskočí aj k iným žánrom. V rôznych galapredstaveniach si neraz zaspieval aj s interpretmi populárnej hudby.

Banská Bystrica/Bratislava 15. septembra (TASR) – Operný spevák Martin Babjak sa v utorok 15. septembra dožíva 55 rokov.

Umelec s krásnym barytónom v hrdle sa rozhodol pre profesionálnu spevácku kariéru, keď si jeho sestra pomýlila Martinov "kúpeľňový" spev so spevom otca Štefana Babjaka, bývalého sólistu banskobystrickej opery Divadla Jozefa Gregora Tajovského (DJGT).

Martin Babjak sa narodil 15. septembra 1960 v Banskej Bystrici v kompletne hudobníckej rodine. Nielen otec, ale i matka bola sólistkou miestnej opery a všetci súrodenci, bratia Štefan a Ján aj sestry Anna a Terézia spievajú. Počas štúdia na Strednej priemyselnej škole dopravnej bral hudbu iba ako príjemnú zábavu a i keď hrával vo folklórnej skupine, na umeleckú dráhu nepomýšľal. K prehodnoteniu svojich ďalších životných plánov dospel až v maturitnom ročníku, a podľa vlastných slov k tomu prispela i vyššie spomenutá náhoda. Po talentových skúškach sa nádejný spevák dostal na bratislavské Konzervatórium do triedy profesorky Idy Černickej. Počas štúdia absolvoval štvormesačnú stáž na vokálnej škole milánskeho Teatro La Scala.

V roku 1960 sa narodil v Banskej Bystrici operný spevák Martin Babjak
Foto: TASR/Mária Ďurčeková


Prvé kroky na slovenskej opernej scéne urobil ako sólista Štátnej opery v rodnej Banskej Bystrici. Po dvoch sezónach vyhral v roku 1989 konkurz do bratislavského Slovenského národného divadla (SND), kde spieval 16 rokov. Občas stál i na javisku košickej opernej scény a v súčasnosti je umelcom v slobodnom povolaní.

V roku 1992 sa Martin Babjak stal laureátom Speváckej súťaže Luciana Pavarottiho v americkej Filadelfii. Hosťoval s úspechom na operných scénach v USA a Švajčiarsku a zúčastnil sa na mnohých zahraničných vystúpeniach Opery SND. Pravidelne sa venuje i koncertnej činnosti, no jeho doménou ostáva operná scéna, kde môže naplno zúročiť nielen svoje spevácke, ale i herecké dispozície. K najúspešnejším postavám Martina Babjaka patrí Figaro v Rossiniho Barbierovi zo Sevilly, Alfonso v Donizettiho Favoritke, Čajkovského Eugen Onegin, Posa v Donovi Carlosovi a Verdiho Nabucco. Pokiaľ ide o operu 20. storočia, úspechy zaznamenal najmä ako Golaud v Debussyho opere Pelléas a Mélisanda a Nechľudov v Cikkerovom Vzkriesení.

Od opery si Martin Babjak rád odskočí aj k iným žánrom. V rôznych galapredstaveniach si neraz zaspieval aj s interpretmi populárnej hudby. Okrem toho sa naučil hrať na klavíri, v ľudovej hudbe na kontrabase, sám sa naučil pár pesničiek na husle, fúkacej harmonike, skúšal aj na heligónke, čosi zahrá aj na akordeóne a doma má aj skladaciu fujaru.

S manželkou má dve dcéry, ktoré sa tiež pohybujú v umeleckej sfére.