< sekcia Kultúra

P. DEMEŠ: Necítim sa byť historikom, skôr stopárom, ktorý robí dejiny

Z uvedenia knihy Pavla Demeša (na snímke) "Kolektívny portrét" Foto: TASR/Pavel Neubauer

Pavol Demeš vo svojej druhej publikácii na pozadí spoločensko-politického diania zachytáva príklady a charakteristické črty americkej pomoci za ostatných 20 rokov.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Knižnú publikáciu Pavla Demeša Kolektívny portrét dnes uviedli do života v bratislavskej Open Gallery.

Medzinárodne uznávaný odborník v oblasti občianskej spoločnosti a medzinárodných vzťahov prichádza po dvoch rokoch a knihe Priateľ, partner, spojenec s novinkou, v ktorej zachytáva pestrofarebný príbeh zrodu a rozvoja modernej občianskej spoločnosti na Slovensku. "Tá prvá knižka bola venovaná diplomatickým a politickým vzťahom. Zistil som, že ten príbeh je úplne nekompletný, pokiaľ tam nie je tá občianska rovina," uviedol pre TASR Pavol Demeš.

Vo svojej druhej publikácii na pozadí spoločensko-politického diania zachytáva príklady a charakteristické črty americkej pomoci za ostatných 20 rokov. "Ako americké nadácie aj vládne programy za tých 22 rokov od Nežnej revolúcie až po túto jeseň napomáhali tomu, aby občianska spoločnosť aj Slovensko bolo takou krajinou akou je, plne zakotvenou do medzinárodného demokratického spoločenstva," doplnil.

Kniha je rozdelená do šiestich častí

Pokrýva obdobie od Nežnej revolúcie po vznik samostatného Slovenska, obdobie mečiarizmu (prvých dvoch vlád Vladimíra Mečiara), obdobie dvoch vlád Mikuláša Dzurindu, prvú vládu Roberta Fica, krátke obdobie vládnutia Ivety Radičovej a obdobie "na prahu 20. výročia samostatného Slovenska". "Chcel som sa pozrieť, čo sme zažili za tých 20 rokov a kedy končíme teenage. Slovensko vstupuje do dvadsiatky. Je dobré, ak sa poohliadneme späť, porozmýšľame o sebe, o míľnikoch a o tom, ako sme už dnes poprepájaní na medzinárodné vzťahy, kedy to už zďaleka nie je malá krajina, ale suverénny štát, ktorý je súčasťou EÚ," poznamenal autor knižky, ktorá zaujme informáciami o programoch zahraničnej pomoci, ale aj širšími otázkami medzinárodných vzťahov.

"Pavol Demeš je výnimočne kvalifikovaný na to, aby maľoval 'kolektívny portrét' americkej pomoci pre občiansku spoločnosť na Slovensku, pretože od Nežnej revolúcie do dnešných dní bol angažovaný v tomto úspešnom snažení pravdepodobne viac, ako ktokoľvek iný," uvádza v úvode publikácie Theodore E. Russell, veľvyslanec USA na Slovensku v rokoch 1993-1996, ktorý autora označil za "slušného historika a skutočného šampióna slovensko-amerického priateľstva".

"Necítim sa ako historik, ale skôr ako stopár. Stopujem udalosti a usilujem sa o akúsi kolektívnu pamäť a radosť. Snažím sa robiť dejiny dneška, zaujíma ma čím žijeme a do akej miery nás dejiny determinujú. Takže sa necítim byť historikom, ale skôr stopárom, ktorý robí dejiny dneška," konštatoval známy zahraničnopolitický analytik.

Voľne prístupná kniha

Na snímke vľavo publicistka Zuzana Szatmáry a kníhkupec Michal Meško počas krstenia e-knihy.
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bohato ilustrovanú e-knihu, ktorá je voľne prístupná na Martinus.sk (vyšla v dvoch verziách slovenskej a anglickej), uviedli do života kníhkupec Michal Meško a zakladateľka a riaditeľka Nadácie Charty 77 Zuzana Szatmáry. "Je to moja prvá e-kniha. Vôbec som nevedel, že sa dá takto publikovať. Umožní nám to, že o príbehu Slovenska za 22 rokov a o príbehu slovensko-amerických vzťahov sa budú môcť ľudia dozvedieť na celom svete," dodal Demeš.

Slávnostné popoludnie v Open Gallery spestrilo netradičné slovensko-americké duo Tono Popovič a Theodore Sedgwick. Veľvyslanec Spojených štátov na Slovensku sa po prvý raz verejnosti predstavil ako hudobný umelec.