< sekcia Kultúra

Panovníčka Mária Terézia sa narodila pred 295 rokmi

Na archívnej snímke podobizeň rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie. Foto: TASR/Reprodukcia

Mária Terézia bola uhorskou a českou kráľovnou z dynastie Habsburgovcov a rakúskou arcivojvodkyňou.Bola manželkou Františka I. Lotrinského, ktorému porodila 16 detí.

Viedeň/Bratislava 12. mája (TASR) – Panovníčka Mária Terézia sa narodila pred 295 rokmi 13. mája.

Na rakúsky a český trón nastúpila po svojom otcovi uhorskom a českom kráľovi Karolovi III. a zároveň rímsko-nemeckom cisárovi Karolovi VI. Habsburskom 20. októbra 1740. Jej korunovácia v kostole svätého Martina v Bratislave sa však konala až o rok neskôr, pretože kráľovná bola v tom čase gravidná.

Habsburská dynastia vládla počas storočí mnohým krajinám. Jej príslušníci boli tiež rímskymi a rímskonemeckými cisármi. Hlavnou oporou ich moci boli však stredoeurópske krajiny – Rakúsko, Čechy, Uhorsko. Cisár Karol VI. mal so svojou manželkou jedného syna a tri dcéry. Syn Leopold Ján zomrel niekoľko mesiacov po narodení a nového mužského potomka sa Habsburg nedočkal. V apríli 1713 vydal cisár Karol VI. pragmatickú sankciu, ktorá mala v záujme nedeliteľnosti krajiny povoľovať nástupcu panovníka po praslici v prípade, že neexistoval nástupca po meči.

Keď v roku 1740 uhorský a český kráľ Karol III. a rímsko-nemecký cisár Karol VI. Habsburský umrel bez mužského potomka, mohla sa vlády ujať jeho dcéra Mária Terézia, ktorá mala vtedy 23 rokov.

Nikto neveril, že táto živá, zápalistá dievčina zvládne štátnické záležitosti znútra i zvonku ohrozovanej krajiny. No Mária Terézia sa chopila tejto úlohy a vďaka neoblomnej silnej vôli a šarmu sa jej podarilo neuveriteľné: zreformovala starý administratívny, vojenský a vzdelávací systém v ríši a pomocou šikovnej diplomacie a sobášnej politiky stabilizovala pozíciu svojej krajiny na mape Európy.

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 vo Viedni. V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského, toskánskeho veľkovojvodu, od roku 1745 rímskonemeckého cisára, s ktorým prežila spokojné manželstvo. Porodila mu 16 detí, tri prišli na svet ešte pred jej korunováciou.

Na počesť korunovácie Márie Terézie dal šľachtic Ján Pálfi v roku 1740 v kremnickej mincovni vyraziť zlatý dukát s hmotnosťou 3,5 kg. Bol to najväčší dukát, aký kedy mincovňa za svojej 700-ročnej existencie vyrazila.