Quantcast
< sekcia Kultúra

Paul Newman by dnes slávil deväťdesiatku, jeho matka bola Slovenka

Kombo snímka. Foto: TASR

Matka Paula Newmana, Terézia Fecková, bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného.

Shaker Heights/Bratislava 26. januára (TASR) – Dnes uplynie 90 rokov od narodenia legendárneho amerického herca, režiséra a producenta Paula Newmana.

Stal sa jedným z najvýraznejších amerických hercov v histórii filmu. Na oscarových nomináciách jeho meno zaznelo až 10-krát. Šarmantný, charizmatický a zároveň hĺbavý Paul Newman zažiaril vo filmoch ako Niekto tam hore ma má rád (1956), Mačka na rozpálenej plechovej streche (1958), Frajer Luke (1967) alebo Farba peňazí (1986). Posledná menovaná snímka mu v roku 1987 vyniesla Oscara. "Zdvihol latku pre nás ostatných príliš vysoko. Nielen pre hercov, ale pre všetkých ľudí", povedal na adresu hereckej legendy americký herec a režisér George Clooney.

Paul Leonard Newman, narodený 26. januára 1925, bol americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvomi Zlatými glóbusmi, Emmy a cenou Filmového festivalu v Cannes. Zomrel 26. septembera 2008.
Foto: TASR/AP


Život Paula Newmana

Paul Leonard Newman sa narodil 26. januára 1925 v Shaker Heights v americkom štáte Ohio ako druhý syn nemeckého židovského obchodníka Arthura Samuela Neumanna. Jeho matkou bola Slovenka pochádzajúca z dedinky Ptičie pri Humennom, ktorá sa vysťahovala do USA.

Matka Paula Newmana, Terézia Fecková, bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného.
Foto: TASR


V mladosti túžil po kariére vojnového pilota, neprešiel však lekárskou prehliadkou, pretože mu diagnostikovali farbosleposť. Po štúdiách herectva na Yalovej univerzite (Yale University ) rozbehol kariéru na slávnom newyorskom Broadwayi. Od polovice 50. rokov 20. storočia začal Paul Newman zbierať skúsenosti aj na filmovom plátne.

Na herecké výslnie sa dostal ako tridsaťjedenročný po presvedčivom stvárnení boxerského šampióna Rockyho Graziana v životopisnej dráme Somebody Up There Likes Me (Niekto tam hore ma má rád, 1956).Medzník v profesionálnom i osobnom živote modrookého fešáka znamenal film nakrútený podľa poviedok Williama Faulknera The long, hot summer (Dlhé horúce leto, 1958). Za hlavnú úlohu sebavedomého podpaľača Bena Quicka dostal Newman cenu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) vo Francúzsku v Cannes (1958) a navyše sa pri nakrúcaní zblížil s Joanne Woodwardovou, ktorá sa v roku 1958 stala jeho druhou manželkou.

Paul Leonard Newman, narodený 26. januára 1925, bol americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvomi Zlatými glóbusmi, Emmy a cenou Filmového festivalu v Cannes. Jeho otec, Arthur Samuel Neumann, bol nemecký žid, matka, Terézia Fecková, bola Slovenka, rodáčka z dedinky Ptičie neďaleko Humenného. Na snímke zľava starší syn Arthur, matka Terézia Fecková a mladší syn Paul Neuman.
FOTO TASR - archív Jarmila Karasová


Po boku krásnej Elizabeth Taylorovej zažiaril v strhujúcej dráme Cat on a Hot Tin Roof (Mačka na rozpálenej plechovej streche, 1958).Herecké kvality predviedol tiež ako húževnatý trestanec Lucas Jackson, ktorý tvrdohlavo vzdoruje väzenským dozorcom v dráme Cool Hand Luke (Frajer Luke, 1967). V 60. rokoch 20. storočia sa tento lámač ženských sŕdc objavil v rolách zrelých hrdých mužov po boku Roberta Redforda. V nezabudnuteľnom westerne Butch Cassidy and the Sundance Kid (Butch Cassidy a Sundance Kid, 1969) si zahrali záporných hrdinov a roztomilých podvodníkov stvárnili vo filme The Sting (Podraz, 1973).

Hoci sa niektorí hrdinovia v podaní okúzľujúceho Paula Newmana ocitajú v konflikte s právom a spoločenskými normami, v konečnom dôsledku pôsobia ako romantickí hrdinovia so šľachetným srdcom. Tento typ postáv stvárnil herec v úspešných drámach Harper (1966), Hombre (1967) a The Color of Money (Farba peňazí, 1986), za ktorú získal Oscara ako najlepší herec v hlavnej úlohe (1987). Na filmovom plátne sa Newman naposledy objavil v roku 2002 v dráme Road to Perdition (Cesta do zatratenia, 2002).Motorista

Excelentný herec bol tiež vášnivým a úspešným motoristom, v roku 1979 dokonca obsadil 2. miesto v slávnych pretekoch Le Mans. Aktívne sa angažoval proti vojne vo Vietname, za odzbrojenie či za ľudské práva. Nezanedbateľné boli aj jeho filantropické aktivity, veľkú časť svojich finančných príjmov venoval ekologickým, kultúrnym, lekárskym a charitatívnym inštitúciám.

S prvou manželkou Jackie Wittovou mal dve dcéry a jediného syna Allana Scotta, ktorý sa stal hercom a kaskadérom. Vo veku 28 rokov však zomrel na predávkovanie drogami a Newman si tragédiu nikdy neprestal vyčítať. S druhou manželkou, herečkou Joanne Woodwardovou žil herec viac ako 50 rokov až do svojej smrti. Mali spolu tri dcéry.

Herec Paul Newman podľahol rakovine pľúc 26. septembra 2008 v meste Westport v americkom Connecticute vo veku 83 rokov. "Bol to jeden z najlepších hercov všetkých čias a skvelý muž. Mám pocit, že sa skončila jedna éra," zhrnul pocity mnohých filmových umelcov i  divákov po Newmanovej smrti britský herec Daniel Craig.

Paul Leonard Newman, narodený 26. januára 1925, bol americký herec, režisér a podnikateľ ocenený Oscarom, dvomi Zlatými glóbusmi, Emmy a cenou Filmového festivalu v Cannes. Zomrel 26. septembera 2008.
Foto: TASR/AP