Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír
< sekcia Kultúra

Pavol Barabáš uvedie na festivale Hory a mesto nový film Polárnik

Dokumentarista Pavol Barabáš, archívne foto Foto: TASR

Snímka o významnom polárnikovi Petrovi Valušiakovi.

Bratislava 24. marca (TASR) - Slovenský režisér Pavol Barabáš uvedie v premiére na 15. ročníku medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto v Bratislave svoj najnovší film s názvom Polárnik. Snímka o významnom polárnikovi Petrovi Valušiakovi je v týchto dňoch v záverečnej fáze postprodukcie.

"Svetová premiéra za osobnej účasti oboch pánov je naplánovaná na nedeľu 6. apríla," TASR informovala PR manažérka festivalu Zuzana Golianová.

Slovenský polárnik svetového formátu Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s troma Rusmi podaril, ako prvým v histórii, výkon z kategórie snov - prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez severný pól až k brehom Kanady. Práve túto významnú udalosť zaznamenal Pavol Barabáš v dokumente 118 dní v zajatí ľadu. Petra Valušiaka dlhé roky vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť naprieč Antarktídou cez južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám na najchladnejšom kontinente.

Pavol Barabáš, ktorý vo svojej tvorbe často zobrazuje Vysoké Tatry, uvedie na festivale ešte jeden film Stopy na hrebeni. Snímka zachytáva mimoriadne náročný zimný prechod hrebeňa Západných, Vysokých a Belianskych Tatier. Michal Sabovčík a Adam Kadlečík si naň trúfli ako prví po 34 rokoch. V ťažkých podmienkach a neľútostnej zime im to trvalo celých 15 dní. V rámci festivalového programu vystúpia obaja horolezci s prednáškou, ktorá priblíži návštevníkom tento jedinečný výkon.

Festival Hory a mesto sa začne v stredu 2. apríla v Cinema City v nákupnom centre na pravom brehu Dunaja. Tento rok uvedie 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem výstav. Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu presunie do Česka, Maďarska a Poľska. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci hôr v mestách Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen.