< sekcia Kultúra

Peter Lipa, David Rotter a Milan Rúfus sú autormi albumu Večerný hosť

Na snímke spevák Peter Lipa, foto z archívu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Uchopenie básnického textu bolo pre džezového speváka Petra Lipu niečím novým.

Bratislava 28. októbra (TASR) – Hudobné novinky obohatí v novembri album Večerný hosť. Skladateľ David Rotter zhudobnil 16 básní významného slovenského básnika Milana Rúfusa v interpretácii speváka Petra Lipu. Ako hosť sa predstaví aj Ondřej Ruml. K albumu patrí aj obsiahly 36-stránkový booklet, ilustrovaný kresbami Mareka Ormandíka. TASR o tom informovala PR manažérka Katarína Ovseníková.

Skladateľ David Rotter (*1969) sa viac ako 25 rokov venuje komponovaniu hudby, predovšetkým pre filmy a divadelné predstavenia, ktorých bolo už vyše 100. Zhudobnil napríklad verše moravského básnika Jana Skácela (Amulet, 2014), rovnako silno ho oslovila poézia Milana Rúfusa (1928 - 2009). Tá vyniká krásou jazyka a hľadaním zmyslu ľudskej existencie. Vo svojej neskoršej poézii nahliada k hranici života a smrti, k okamihom pred aj za oponou. Pohľadom pokojným, zmiereným, múdrym.

„K poézii Milana Rúfusa ma priviedla spolupráca s Bolkom Polívkom na divadelnej hre Klíště. Témou hry je stretnutie dvoch starších hercov, ktorí medzi riadkami hry uvažujú o živote s smrti. Milan Rúfus pozerá vo svojich básňach na rôzne stránky ľudstva bez pátosu a smútku, zato s nadhľadom, radosťou a niekedy aj láskavým humorom. Verím, že toto naše česko-slovenské dielo dokáže poslucháča priviesť k zamysleniu nad témami, ktoré otvára,“ hovorí Rotter.

Hlasom básnika na albume je Peter Lipa (*1943), najvýznamnejší slovenský džezový spevák, ktorý ovplyvnil generácie slovenských a českých hudobníkov a spoluutvára česko-slovenskú džezovú scénu dodnes. Uchopenie básnického textu bolo preňho niečím novým, slová a obsah ho oslovili, rezonovali s jeho vnútornými pocitmi. Rotterove melódie a postupy vníma ako obohacujúce stretnutia s iným hudobným zameraním a svetom.

„Zabudol som na to, že poézia vlastne nie je mojím koníčkom, ale tie slová a vety zoradené do krásnych a múdrych rýmov hovoria o pocitoch, ktorým rozumiem, a obdivujem spôsob, ako ich básnik vyjadril. V Davidovi som objavil skúseného kolegu muzikanta a autora mnohých diel, ktoré som predtým nepoznal. Jeho hudobný svet má vlastné cesty. Tie melódie a postupy sú pre mňa nové a ja mám objavovanie v hudbe rád,“ uviedol pre médiá Lipa.