Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. september 2023Meniny má Edita
< sekcia Kultúra

Peter Lipa, najznámejší slovenský jazzman, oslavuje 80. narodeniny

Na archívnej snímke spevák, zakladateľ podujatia a organizátor Peter Lipa počas otvorenia 45. ročníka festivalu Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa 2019 v Bratislave 25. októbra 2019. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Spevácku dráhu začínal v roku 1963 v bratislavskej skupine Struny, ktorá bola zložená zo študentov architektúry a stavebnej fakulty.

Prešov/Bratislava 30. mája (TASR) – Spevák, skladateľ, aranžér, organizátor, publicista a moderátor Peter Lipa oslávi v utorok 30. mája vzácne 80. narodeniny.

Peter Lipa sa narodil 30. mája 1943 v Prešove. Maturoval v roku 1959 a už popri stredoškolskom štúdiu pôsobil v amatérskom divadle. Po nadstavbovom štúdiu v Košiciach vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT.

Spevácku dráhu začínal v roku 1963 v bratislavskej skupine Struny, ktorá bola zložená zo študentov architektúry a stavebnej fakulty. V roku 1967 spieval so skupinou Istropolitana, v roku 1968 bol jedným zo zakladateľov skupiny Blues Five, s ktorou získal na 2. beatovom festivale v Prahe cenu Objav festivalu.

Na archívnej snímke slovenský spevák Peter Lipa Peter Lipa so skupinou Band vystupujú na hudobnom festivale Sziget.
Foto: TASR/Michal Svítok


V 70. rokoch účinkoval s orchestrom Gustáva Offermmana, Revival Jazz Bandom a skupinou Hej. V 80. rokoch bola jeho spevácka dráha spojená s formáciou Lipa - Andršt Blues Band a potom od roku 1986 so skupinou T + R Band. V roku 1997 si zostavil vlastnú sprievodnú skupinu Peter Lipa Band.

Lipa pracoval ako redaktor Československého rozhlasu, začínal v redakcii vedy a techniky, neskôr spolupracoval na tvorbe hudobných relácií. Vďaka práci v rozhlase absolvoval v roku 1976 postgraduálne štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Od roku 1976 je dramaturgom aj promotérom najväčšieho slovenského festivalu Bratislavské jazzové dni.

Peter Lipa.
Foto: TASR/Radovan Stoklasa


Svoju prvú LP platňu Neúprosné ráno nahrával Lipa už ako 40-ročný v roku 1983. Titulnú skladbu Moanin' od Bobbyho Timmonsa mu Milan Lasica otextoval ako Neúprosné ráno a ich spolupráca potom trvala viac ako 30 rokov.

Z diskografie Petra Lipu zaujali poslucháčov vlastne všetky albumy, medzi nimi Naspäť na stromy z roku 1995 so skladbami Nevešajte, volá Caracas a Štyri kone vrané, Čierny Peter (1998), Bistro (2000), Beatles In Blue(s) (2002). Veľmi úspešný bol album Lipa spieva Lasicu (2005), ktorý získal štyroch Aurelov.

V máji 2012 vydal štúdiový album s názvom Lipa 68 a v októbri 2013 album Návšteva po rokoch, na ktorom sú piesne s textami Milana Lasicu. V októbri 2016 vyšiel vinylový dvojalbum Podobnosť čisto náhodná. Kompilačná 2LP ponúka 20 pesničiek, ktoré vznikli na texty Milana Lasicu za posledných 35 rokov.

K 70. narodeninám Petra Lipu vyšla v júni 2013 kniha Džez náš každodenný daj nám dnes, v ktorej Ján Štrasser vyspovedal najpopulárnejšieho a najvýznamnejšieho slovenského džezového speváka.

Na archívnej snímke džezový spevák Peter Lipa.
Foto: FOTO TASR/František Iván


V decembri 2018 vydal album Slovenské evergreeny a v apríli 2019 album Dobré meno. V máji 2020 vyšiel aj vo vinylovej verzii. V októbri 2020 sa poslucháči dočkali albumu Večerný hosť, kde skladateľ David Rotter zhudobnil 16 básní významného slovenského básnika Milana Rúfusa v interpretácii Petra Lipu. V máji 2021 vyšiel v reedícii na vinyle album Naspäť na stromy, v marci 2022 album V najlepších rokoch a v máji 2022 LP Lipa spieva Lasicu. K životnému jubileu vychádza v máji 2023 kompilačný album Mojich osemdesiat, jedinečný 4CD komplet tohto slovenského džezového velikána.

Okrem vystúpení s vlastnou sprievodnou skupinou, ktorú vedie jeho syn Peter Lipa mladší, hosťuje s ďalšími orchestrami v susednej Českej republike, spolupracuje s prešovskou formáciou AMC Trio, koncertoval už aj so známym orchestrom Bratislava Hot Serenaders. Ako sám hovorí - Celý môj život je jedno veľké turné.