Quantcast
< sekcia Kultúra

Po vyše 90 rokoch objavili v Rakúsku stratenú maľbu od Egona Schieleho

Dielo Egona Schieleho s názvom "Pohľad na Krumau", ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Obraz s názvom Leopold Czihaczek za klavírom (1907) sa našiel vo Viedni v súkromnej zbierke a po prvý raz bude sprístupnený pre verejnosť.

Viedeň 5. mája (TASR) - Maľbu od rakúskeho expresionistu Egona Schieleho, ktorá zobrazuje umelcovho strýka a zákonného zástupcu, opäť objavili po tom, ako bolo dielo viac než 90 rokov stratené. Informoval o tom vo štvrtok denník The Guardian s odvolaním sa na Múzeum Leopoldových vo Viedni.

Obraz s názvom Leopold Czihaczek za klavírom (1907) sa našiel vo Viedni v súkromnej zbierke a po prvý raz bude sprístupnený pre verejnosť v spomínanom múzeu, ktoré uchováva najväčšiu a najvýznamnejšiu zbierku Schieleho výtvarných diel na svete.

Schiele (1890-1918), všeobecne uznávaný ako jedna z najvplyvnejších a najzaujímavejších osobností viedenského modernizmu, stihol ešte pred svojou smrťou - zomrel na španielsku chrípku vo veku 28 rokov - vytvoriť prelomové umelecké diela.

Rudolf Leopold, zakladateľ Múzea Leopoldových (Leopold Museum), bol jedným z najväčších mecenášov Schieleho prác a má veľkú zásluhu na jeho celosvetovej sláve.

Predmetný obraz namaľoval Schiele pred svojimi 17. narodeninami. Vyznačuje sa impresionistickým štýlom a tlmenými farbami, čo bolo charakteristické pre jeho ranú tvorbu.

Czihaczek sa stal Schieleho zákonným zástupcom po smrti jeho otca, keď mal umelec 15 rokov. Na obraze je zobrazený ako buržoázna postava a kultúrny človek, čo je ódou na úlohu, ktorú zohrával v jeho živote, hodnotí The Guardian.

"Leopold Czihaczek za klavírom je majstrovským dielom Schieleho včasnej tvorby. Súčasní majitelia súhlasili s tým, že obraz poskytnú Múzeu Leopoldových ako trvalú výpožičku," uviedol riaditeľ múzea Hans-Peter Wipplinger.