Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. február 2024Meniny má Eleonóra
< sekcia Kultúra

Mesto Vráble pozýva na podujatie Zabudnutí susedia

Mesto Vráble sa zapojilo do osláv Dní európskeho kultúrneho dedičstva podujatím Zabudnutí susedia. V rámci neho predstavilo a sprístupnilo viaceré pamiatky a pripomenulo dejiny židovskej obce vo Vrábľoch. Na snímke sprístupnený židovský cintorín vo Vrábľoch. Foto: TASR - Henrich Mišovič

Jedným z miest, ktoré účastníci môžu navštíviť, je Schickov kaštieľ.

Vráble 6. septembra (TASR) - Mesto Vráble sa zapojí do osláv Dní európskeho kultúrneho dedičstva podujatím Zabudnutí susedia. V rámci neho predstaví a sprístupní viaceré pamiatky a pripomenie dejiny židovskej obce vo Vrábľoch.

Jedným z miest, ktoré účastníci môžu navštíviť, je Schickov kaštieľ. "Počas komentovaných prehliadok sa dozvedia, že bol vybudovaný na začiatku 20. storočia židovskou rodinou Schickovcov, ktorá do Vrábeľ prišla z Česka. Stojí na mieste predchádzajúceho kaštieľa, ktorý patril viacerým zemianskym rodinám," uviedli organizátori.

Ako pripomenuli, sprístupnený bude aj židovský cintorín, na ktorom je pochovaný aj posledný vrábeľský rabín Lev Schwarstein. "Vo Vrábľoch žila v prvej polovici 20. storočia početná židovská komunita. Stála tu synagóga i škola. Prvá židovská rodina začala v meste podnikať od roku 1837. V polovici 19. storočia rodina Polakovcov postavila octáreň, ktorá kvaseným octom zásobovala celé západné Slovensko. Dnes už vo Vrábľoch zo židovskej komunity nežije nikto," doplnili organizátori.