Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Kultúra

Pred 120 rokmi uskutočnil Otto Nussbaumer prvý bezdrôtový prenos hudby

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Priami účastníci tejto historickej udalosti odmenili experiment potleskom.

Graz/Bratislava 15. júna (TASR) - Patrí medzi pionierov rozhlasového vysielania, keď ako prvému na svete sa mu podarilo vysielať hudbu a slovo pomocou rozhlasových vĺn. Až dva roky potom, v auguste 1906, bol na medzinárodnej konferencii v Berlíne prijatý termín "rádio".

V sobotu 15. júna uplynie 120 rokov odvtedy, čo sa rakúskemu fyzikovi a vynálezcovi Ottovi Nussbaumerovi podarilo uskutočniť prvý bezdrôtový prenos hudby a slova.

Otto Nussbaumer sa narodil 31. marca 1876 vo Wiltene pri Innsbrucku. Už v mladosti prejavil remeselné zručnosti, záujem o telegrafiu a začal konštruovať rôzne elektrické prístroje. V rokoch 1896 - 1901 študoval na Technickej univerzite v Grazi.

Po jej skončení zostal pôsobiť v tamojšom Fyzikálnom inštitúte ako asistent u renomovaného profesora fyziky Alberta von Ettingshausena v oblasti bezdrôtovej telegrafie. A práve tam sa mu podaril prevratný objav a historický počin, keď ako prvý na svete úspešne bezdrôtovo preniesol hudbu a slovo. Tri roky konštruoval prístroj až napokon zostrojil funkčný koherér, usmerňovač, ktorý dokázal prijať vysielané signály a premieňať ich na zvukové vlny. Zariadenie dostalo názov "Nussbaumerov stôl" a v súčasnosti ho možno vidieť v Technickom múzeu vo Viedni.

Deň "D" nastal 15. júna 1904, keď sa Nussbaumer rozhodol predviesť svoje zariadenie profesorovi Ettinghausenovi. Z vysielacej miestnosti, ktorú od prijímacej sály oddeľovalo viacero izieb so zatvorenými dverami, na približne 30-metrovú vzdialenosť úspešne preniesol hudbu aj slovo. Na záver aj vynálezca samotný zaspieval štajerskú krajinskú hymnu (Dachstein-lied). Bol to prvý prenos reči a hudby prostredníctvom rozhlasových vĺn.

Priami účastníci tejto historickej udalosti odmenili experiment potleskom. Slovami chvály nešetril ani spočiatku nedôverčivý profesor Ettinghausen, ktorý však týmito slovami skritizoval umelecký dojem priekopníka rádia Nussbaumera: "Vaša skrinka funguje, ale váš spev je skutočne hrozný."

Žiaľ, táto senzácia sa nestretla so všeobecným uznaním, vynálezca o patent nepožiadal a ďalej svoj prístroj nerozvíjal. V roku 1908 odišiel Nussbaumer z Technickej univerzity v Grazi a aj s rodinou sa presťahoval do Salzburgu.

Uznania za svoj priekopnícky počin sa dočkal až po štvrťstoročí, keď si univerzita v Grazi v roku 1929, pri príležitosti 25. výročia bezdrôtového prenosu, slávnostne pripomenula túto udalosť. V tom istom roku sa stal čestným občanom Salzburgu a v roku 1932, dva roky po jeho smrti, si rodisko Wolfganga Amadea Mozarta uctilo priekopníka rádia aj pomenovaním jednej zo svojich ulíc.

Otto Nussbaumer, ktorý ako prvý na svete uskutočnil bezdrôtový prenos reči a hudby, zomrel na tuberkulózu 5. januára 1930 v Salzburgu vo veku 53 rokov.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- Školy sa môžu do 28. apríla prihlásiť do vedomostnej súťaže Mladý Digitálny Európan.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.

- Vo väčšine okresov Banskobystrického a Košického kraja, a tiež v okrese Levice treba zo soboty na nedeľu (13. 4.) počítať s mrazom, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu.

- Administratíva amerického prezidenta Donalda sa rozhodla vyňať smartfóny, počítače a ďalšiu elektroniku z tzv. recipročných ciel.

- Približne dve hodiny trvali rozhovory medzi predstaviteľmi Iránu a Spojených štátov o jadrovom programe Teheránu, ktoré sa v sobotu uskutočnili v Maskate, hlavnom meste Ománu.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.