Quantcast
< sekcia Kultúra

VIDEO: Autor Čiernych barónov Miloslav Švandrlík by mal 85 rokov

Na screenshote z Youtube ukážka z filmu Černí baroni. Foto: Youtube Screenshot

Písal poviedky a fejtóny pre noviny a časopisy. Najznámejším a najobľúbenejším dielom Miloslava Švandrlíka sa stal román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky (1969).

Praha/Bratislava 10. augusta (TASR/Teraz.sk) – Do povedomia verejnosti sa český spisovateľ a humorista Miloslav Švandrlík zapísal ako autor známeho románu Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky. Od jeho narodenia uplynie vo štvrtok 10. augusta 85 rokov.

Používal pseudonym Roman Kefalín. Rovnako sa volala hlavná postava spomínaného diela.

Miloslav Švandrlík sa narodil 10. augusta 1932 v Prahe (v súčasnosti Česko). Po skončení základnej školy dva roky študoval na pedagogickom oddelení pražskej mestskej hudobnej školy. Neskôr absolvoval robotnícku prípravku a zmaturoval. V rokoch 1953-1954 pokračoval v štúdiu na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe. Prestup na pražskú Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení (FAMU) sa mu nepodaril, a preto Švandrlík začal pracovať ako asistent réžie pražského Vesnického divadla. V roku 1953 nastúpil na dvadsaťšesťmesačnú základnú vojenskú službu k Pomocným technickým práporom (PTP). Po jej ukončení bol krátko zamestnaný ako vychovávateľ kórejských detí. Následne ostal na voľnej nohe a stal sa profesionálnym spisovateľom.

Písal poviedky a fejtóny pre noviny a časopisy. Najznámejším a najobľúbenejším dielom Miloslava Švandrlíka sa stal román Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky (1969). V románe vtipným a osobitým štýlom popisuje všedné absurdity v živote príslušníkov PTP na základe vlastných zážitkov. Ďalšie Švandrlíkove diela ako Z chlévů i bulvárů (1960), Neuvěřitelné příhody žáků Kopyta a Mňouka (1973), Doktor od jezera Hrochů (1980), Vražda mlsného humoristy (1990) či Sexbomba na doplňkovou půjčku (1994) majú humoristický až satirický charakter. Druhé doplnené vydanie knihy Černí baroni (1990) bolo v roku 1992 sfilmované a na jeho základe vznikol v roku 2004 aj televízny seriál. Úspešný český spisovateľ spolupracoval s celým radom časopisov, v ktorých sa často podieľal na vtipoch známeho karikaturistu a ilustrátora Jiřího Wintra Nepraktu. Bol autorom kníh pre deti a tiež napísal niekoľko rozhlasových a televíznych scenárov.Miroslav Švandrlík zomrel 26. októbra 2009 v pražskej Thomayerovej nemocnici. Pochovaný je na cintoríne pri kostole Najsvätejšej Trojice v Kutnej Hore (Česko).

Na jeho počesť bolo po ňom 21. apríla 2010 pomenované námestie v pražskej mestskej časti Chodov, kde mu 14. októbra 2010 odhalili jeho bustu od českého sochára Miroslava Pangráca.

Dielo Miloslava Švandrlíka je radené medzi obľúbenú českú humoristickú klasiku.