Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Kultúra

Prednáška v Ponitrianskom múzeu predstaví archeológiu konfliktov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hoci sa doteraz nachádzali početné nálezy militárií z druhej svetovej vojny, nebola im venovaná takmer žiadna pozornosť, uviedol vedec Pavol Šteiner.

Nitra 28. marca (TASR) - Najnovšie výsledky archeologického výskumu vojnových udalostí predstaví ďalšia zo série prednášok v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Vo štvrtok (30. 3.) o 17. hodine bude na tému Archeológia konfliktov rozprávať o výsledkoch svojho bádania vedec Pavol Šteiner.

Podľa jeho slov je výskum vojenských konfliktov v našej archeológii novinkou. "Hoci sa doteraz nachádzali početné nálezy militárií z druhej svetovej vojny, nebola im venovaná takmer žiadna pozornosť. Výnimkou boli viaceré pokusy o vyzdvihnutie vrakov zostrelených lietadiel. V súčasnosti sa doslova iba hŕstka archeológov, múzejníkov a pamiatkarov začína sústreďovať na seriózny výskum týchto predmetov a objektov," uviedol Šteiner.

Ako pripomenul, súčasťou bádania je aj mapovanie zachovaných poľných opevnení či analýza písomných prameňov. Na ich základe potom odborníci dokážu spájať objavené objekty a predmety s konkrétnymi bojovými operáciami či jednotkami. "Ťažisko našich výskumov sa sústreďuje na dolnom Poiplí a Pohroní, kde sa odohrávali ťažké boje na prelome rokov 1944 a 1945," doplnil Šteiner, ktorý sa o výsledky najnovších výskumov v tejto oblasti podelí s návštevníkmi Ponitrianskeho múzea.