Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. február 2024
< sekcia Kultúra

Začal sa 8. ročník festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet

Jeden Svet Foto: Jeden Svet

Maratón filmových projekcií dokumentárnych filmov z celého sveta o chudobe, slobode, ktorá nie je zadarmo, ukrajinskom povstaní prináša 8. ročník regionálneho festivalu Jeden svet.

Prievidza 16. marca (TASR) – Maratón filmových projekcií dokumentárnych filmov z celého sveta o chudobe, slobode, ktorá nie je zadarmo, ukrajinskom povstaní, ale aj o pomoci dobrovoľníkov v Afrike prináša 8. ročník regionálneho festivalu Jeden svet. Dnes podvečer ho slávnostne otvorili v Dome kultúry v Prievidzi. Do soboty 21. marca si diváci môžu pozrieť až 32 filmových dokumentov, čo je doteraz najväčší počet, a diskutovať budú môcť s piatimi hosťami.

V spolupráci s mestom Prievidza festival organizuje občianske združenie (OZ) Berkat, ktoré založili miestni aktivisti. Jeho poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim dôsledkami prírodných katastrof, vojnových konfliktov a autoritárskych režimov vo svete, ale aj sociálne a zdravotne znevýhodneným ľuďom na Slovensku. "Je ťažké vybrať z bohatej ponuky najzaujímavejšie filmy, pretože každý z dokumentov nesie v sebe svoje posolstvo," uviedol riaditeľ festivalu a predseda OZ Berkat Ivan Sýkora.

"Prierezom svojej dokumentárnej tvorby sa v prvý deň prezentovala mladá slovenská režisérka Zuzana Piussi, ktorá nastavuje zrkadlo našej spoločnosti. V ďalších dňoch predstaví Kubu ako ostrov (ne)slobody cestovateľka Paulína Böhmerová, ktorá na tomto ostrove strávila niekoľko mesiacov. Nebude chýbať ani téma Ukrajiny. Na festival zavíta fotograf Michal Burza, čerstvý víťaz Slovak Press Photo. Počas celého festivalu si budú môcť návštevníci pozrieť výstavu z jeho fotografií. Ďalšia téma je venovaná jednej z posledných divočín v Európe, odľahlým roklinám a čarovným pralesom Tichej doliny vo Vysokých Tatrách, ktorá je domovom približne 40 medveďov a ďalšej zveri. Novinkou bude deň venovaný zdravej výžive, ale aj čokoláde. Hosťom bude slovenský majster - čokoladier Karol Stýblo," informoval riaditeľ festivalu. Predstavenia pre širokú verejnosť budú každý deň od 16.00 hodiny. Predpoludním budú filmy premietať pre školskú mládež z Prievidze a Novák.

Výťažok festivalu OZ Berkat využije na svoje dlhoročné aktivity. Prostriedky poslúžia predovšetkým na operácie a zakúpenie očných rohoviek pre zrakovo postihnutých mladých Afgancov a na pomoc marockým deťom pri štúdiu v základnej a strednej škole.