Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. marec 2024Meniny má Fridrich
< sekcia Kultúra

Prvá súťaž krásy Miss Slovensko sa uskutočnila pred 30 rokmi

V bratislavskom Istropolise vyvrcholila v piatok 26. februára večer súťaž o Miss Slovensko '93.Z pomedzi 12 finalistiek získala titul Miss Slovensko '93 19-ročná študentka Karin Majtánová zBratislavy, striebro patrí 19-ročnej modelke Silvii Lakatošovej zo Sv. Jura a na treťom miesteskončila 23-ročná študentka Ivana Hlôšková z Bratislavy. Foto: TASR - Vladimír Benko

Prvýkrát si korunku na hlavu nasadila Karin Majtánová, ktorá sa stala 26. februára 1993 v bratislavskom Istropolise historicky prvou Miss Slovensko.

Bratislava 26. februára (TASR) - Už necelé dva mesiace po vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa koncom februára 1993 začala rodiť tradícia súťaží krásy Miss Slovensko. V nedeľu 26. februára uplynie 30 rokov odvtedy, kedy sa konal v Bratislave historicky prvý ročník najstaršej a najprestížnejšej národnej súťaže krásy na Slovensku.

"Táto myšlienka a podnet u mňa vznikli ešte v bývalom Československu v roku 1988 počas mládežníckeho podujatia výstupu mládeže na Rysy. Tam som vtedy zorganizoval prvú historickú súťaž krásy pod názvom Miss Rysy 1988. Tým som zároveň odštartoval tradíciu novodobej súťaže Miss v Československu a následne, po vzniku Slovenskej republiky v roku 1993, som založil a začal organizovať súťaž ženskej krásy pod názvom Miss Slovensko," povedal pre TASR zakladateľ a organizátor novodobej tradície súťaží krásy Miss Slovensko Jozef Oklamčák.

Prvýkrát si korunku na hlavu nasadila Karin Majtánová, ktorá sa stala 26. februára 1993 v bratislavskom Istropolise historicky prvou Miss Slovensko.

1 Miss Slovensko '93 Karin Majtánová krátko po korunovácii.
Foto: TASR - Vladimír Benko


Aj po troch desiatkach rokov sa organizovanie súťaží krásy na Slovensku spája s menom Jozefa Oklamčáka. Odborná porota vyberá spomedzi uchádzačiek tú najlepšiu a najdokonalejšiu, ktorá je stelesnením kombinácie ženskosti a krásy, inteligencie i talentu, vzdelania a osobnosti, ale aj vtipu. Zmenil sa po 30 rokoch pohľad na krásu, aké sú jej kritériá v súčasnosti? "Kritéria sa počas rokov zmenili a to najmä, čo sa týka veku a výšky dievčat. V súčasnosti je vek 26 rokov a výška už nie je určená. Čo je ale stále v našej súťaži Miss Slovensko dôležité je to, že dievčatá musia byť prirodzené, bez plastických zásahov a tetovania," podčiarkol odborník na ženskú krásu.

Absolútna víťazka získava postup na Miss World. Prvá Slovenska, ktorá sa zúčastnila 16. novembra 1967 v Londýne na súťaži o najkrajšiu ženu sveta bola Alžbeta Štrkulová. Obsadila piate miesto. "V novodobej histórii súťaží Miss Slovensko, ktoré organizujem od roku 1993, Alžbetu Štrkulovú na Miss World nikto neprekonal. V tejto prestížnej svetovej súťaži krásy dosiahla najlepšie umiestnenie v roku 2013 Karolína Chomisteková, ktorá zo 131 dievčat skončila na 14. mieste," pripomenul pre TASR zakladateľ súťaže Miss Slovensko a porotca v mnohých podobných medzinárodných súťažiach Jozef Oklamčák.

Prvá súťaž ženskej krásy sa konala na území Slovenska v roku 1837, o čom informovala Ľudovítom Štúrom redigovaná literárna príloha Orol tatranský. Čitateľ sa mohol dozvedieť aj meno prvej slovenskej miss z prvej polovice 19. storočia - stala sa ňou sa Mária Rumaneková, ktorá si popri titule odniesla aj 100 zlatých. Súťaž organizoval priamo v kostole v Trstíne neďaleko Trnavy miestny farár Imrich Štverecký a o najkrajšej Slovenke rozhodovala porota, v ktorej sedeli výlučne ženatí muži.