< sekcia Kultúra

Prvú slovenskú rómsku spisovateľku si pripomína aj Google

Na archívnej snímke Elena Lacková. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal český ilustrátor Filip Pošivač.

Bratislava 22. marca (TASR) - Sté výročie narodenia prvej slovenskej rómskej spisovateľky Eleny Lackovej si v pondelok pripomína aj spoločnosť Google. Prvú rómsku autorku a tiež aj prvú rómsku ženu zo Slovenska a Česka, ktorá ukončila vysokoškolské štúdium a obhájila titul magistra, pripomína sviatočným "doodlom" na svojej domovskej stránke.

Na tvorbe špeciálne upraveného loga sa podieľal český ilustrátor Filip Pošivač. Vo výtvarnom spracovaní použil motív postavy Eleny Lackovej v krajine v blízkosti ktorejsi rómskej osady, kde už na ňu čakajú deti, aby si spoločne prečítali niečo z jej knihy, prípadne dokončili nejaký rozpísaný príbeh. Spisovateľka vďaka svojej osvetovej činnosti navštívila veľa miest po vtedajšom Československu. Pri tvorbe ilustrácie mu bola inšpiráciou najmä oblasť Horehronia, kde žije aj časť jeho rodiny, a práve atmosféra tejto oblasti bola spätá s čítaním diela Lackovej. "Jej osobnosť, ako aj jej životný príbeh som poznal už predtým, než ma Google oslovil, keďže som pred niekoľkými rokmi čítal jej autobiografiu Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a takisto aj niektoré z jej rozprávok," uviedol Pošivač, ktorý bol v roku 2018 zapísaný na čestnú listinu IBBY, čo je jedno z najvyšších ocenení pre tvorcov detskej literatúry.

"Pripomenutie si osobnosti Eleny Lackovej by malo byť súčasne aj výzvou na zavedenie vzdelávacieho systému s väčším dôrazom na inklúziu rómskych detí do hlavného prúdu vzdelávania,"
upozorňuje publicista, pedagóg a riaditeľ občianskeho združenia eduRoma Vlado Rafael. Podľa neho v rómskych komunitách stále drieme obrovský nenaplnený ľudský potenciál, ktorý súčasný vzdelávací systém nedokáže prebudiť. "Preto by nás aj toto výročie malo inšpirovať na celospoločenské zmeny, vďaka ktorým vyrastie omnoho viac rómskych osobností, ktoré budú inšpirovať Slovensko aj svet," priblížil.

Elena Lacková je najvýznamnejšou rómskou osobnosťou na Slovensku. Celý život zasvätila rozvoju a osvete rómskej komunity. Je tiež jedinou rómskou spisovateľkou, ktorá sa stala členkou Spolku slovenských spisovateľov. V roku 2000 ju za jej prácu ocenil vtedajší prezident Ľudovít Schuster Radom Ľudovíta Štúra III. triedy.